Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
finansowanie kościoła
21.02.2013 18:27

Odpis podatkowy na Kościół. Księża będą zachęcać z ambony

Kościół będzie się rozliczał z pieniędzy, które otrzyma dzięki odpisowi podatkowemu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

Kościół będzie prowadził akcję informacyjną promującą odpis podatkowy, który ma zastąpić Fundusz Kościelny - powiedział przewodniczący komisji konkordatowej abp Stanisław Budzik. Dodał, że apele w tej sprawie będą kierowane m.in. poprzez media.

Abp Budzik podkreślił, że do dokonywania odpisu na Kościół wiernych będą zachęcali duchowni np. podczas nabożeństw. _ - Będziemy apelowali do wiernych, aby czuli się odpowiedzialni za Kościół _ - powiedział. _ - Będziemy informowali wiernych także za pomocą mediów, chcemy wzorować się na dobrym przykładzie Kościoła we Włoszech, który takie apele kieruje za pomocą telewizji i innych środków masowego przekazu _ - dodał.

Pytany, czy Episkopat posiada prognozy dotyczące wysokości wpływów z odpisu podatkowego w wysokości 0,5 proc., abp Budzik podkreślił, że obecnie trudno podać takie dane. - _ Można jedynie kierować się przykładem odpisu podatkowego 1 proc. na instytucje pożytku publicznego. Okazało się, że na początku bardzo niewiele osób dokonywało tego odpisu. W przypadku instytucji kościelnych może być podobnie _ - powiedział metropolita lubelski.

Abp Budzik zaznaczył, że Kościół będzie się rozliczał z pieniędzy, które otrzyma dzięki odpisowi podatkowemu.

Z wcześniejszych szacunków Episkopatu wynika, że odsetek podatników odprowadzających część podatku na wybrany przez nich Kościół nie będzie większy niż 25 proc. w pierwszych latach - przy odpisie 0,3 proc. - według Episkopatu - dałoby to sumę ok. 50 mln zł. Kościół i inne związki wyznaniowe otrzymywały z Funduszu Kościelnego ponad 90 mln zł rocznie.

W pierwszym roku (2003) obowiązywania odpisu podatkowego 1 proc. na rzecz organizacji pożytku publicznego przekazano im ponad 10 mln zł; w 2004 r. - ponad 41 mln zł; 2010 r. - ponad 357 mln zł; w 2011 r. - ponad 400 mln zł.

W 2012 r. łączna kwota odpisu z rozliczenia za 2011 r. wyniosła ponad 457 mln zł. Gdyby tyle samo osób dokonało odpisu na Kościoły i związki wyznaniowe, miałyby one do podziału kwotę ponad 225 mln zł.

Czytaj w Menstream.pl
Ksiądz chce ujawnić finanse Kościoła Isakowicz-Zaleski mówi o finansach kościoła i o tym, dlaczego 0,3 procent to za mało.
Palikot namawia do skoku na partyjną kasę Ruch Palikota chce, aby Polacy odpisywali 1 proc. podatku na rzecz partii. Money.pl policzył, chcą dziesięć razy więcej niż dostają teraz.
Nawet PiS nie chce więcej pieniędzy dla Kościoła. "Jeden wielki skandal" Z rozwiązania Michała Boniego zadowolona jest tylko koalicja. Wszystkie partie opozycyjne krytykują odpis podatkowy na Kościół.
Tagi: finansowanie kościoła, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz