Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Odnaleziono ciała trzech zaginionych Izraelczyków

0
Podziel się:

Premier zapewnił, że "Hamas zapłaci" za ich śmierć.

Odnaleziono ciała trzech zaginionych Izraelczyków
(andydr/CC/Flickr)
bEUTPdDp

Po prawie trzech tygodniach intensywnych poszukiwań w poniedziałek wieczorem na południu Zachodniego Brzegu Jordanu izraelskie wojsko odnalazło ciała trzech młodych Izraelczyków, którzy zaginęli 12 czerwca. Premier zapewnił, że _ Hamas zapłaci _ za ich śmierć.

Wiceminister obrony Danny Danon o zabójstwo oskarżył radykalne palestyńskie ugrupowanie Hamas. Danon w oświadczeniu zapewnił, że Izrael zlikwiduje ten palestyński ruch. Rzecznik Hamasu w Gazie, Sami Abu Zuhri, ostrzegł Izrael, że eskalacja lub wojna sprawią, iż dla Izraela _ otworzą się wrota piekieł _.

Od 18 dni izraelskie wojsko prowadziło na Zachodnim Brzegu poszukiwania młodych mężczyzn, którzy zaginęli 12 czerwca wieczorem, gdy łapali autostop obok Gusz Ecjon, grupy osiedli żydowskich położonych między Betlejem a Hebronem, na południu Zachodniego Brzegu. Wracali ze szkół talmudycznych i próbowali dotrzeć do Jerozolimy. Jeden z młodych mężczyzn miał też obywatelstwo amerykańskie.

bEUTPdDr

Według izraelskiej armii ciała dwóch 16-latków i 19-latka znajdowały się na polu na północny zachód od Hebronu. Zwłoki odnaleziono niedaleko od drogi, na której młodych Izraelczyków widziano po raz ostatni.

Hebron jest rodzinnym miastem dwóch członków Hamasu, których władze Izraela oskarżyły o porwanie uczniów i którzy nadal przebywają na wolności.

Jak powiedział rzecznik armii Peter Lerner, młodzi Izraelczycy najpewniej zostali zastrzeleni wkrótce po uprowadzeniu. _ Byli pod stertą kamieni, w szczerym polu _ - dodał.

Według izraelskich mediów przełom w sprawie stanowiło przesłuchanie krewnych domniemanych porywaczy.

bEUTPdDx

Izraelska telewizja podała, że premier Benjamin Netanjahu zwołał na poniedziałkowy wieczór gabinet bezpieczeństwa, w którego skład wchodzą najważniejsi ministrowie. Według telewizji tematem spotkania mają być _ decydujące wydarzenia _ dotyczące sprawy uprowadzonych mężczyzn. Agencja Reutera pisze, że podczas posiedzenia mogą zapaść decyzje w sprawie bardziej stanowczych działań wojskowych wymierzonych w Hamas.

_ Hamas jest odpowiedzialny i Hamas zapłaci _ za to - oświadczył Netanjahu. Młodzi Izraelczycy _ zostali porwani i zamordowani z zimna krwią przez dzikie bestie _ - dodał.

_ Tchórzliwe zabójstwo _ stanowczo potępił prezydent Francji Francois Hollande. Szef państwa wyraził też zaniepokojenie z powodu wzrostu przemocy w ostatnich dniach na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy. Zaapelował o _ zrobienie wszystkiego co możliwe, aby uniknąć kolejnych ofiar i aby nie doszło do eskalacji przemocy _ - czytamy w komunikacie Pałacu Elizejskiego.

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron zabójstwo nazwał _ przerażającym i niewybaczalnym aktem terroryzmu _. Zapewnił Izrael, że może liczyć na brytyjskie wsparcie, by _ postawić winnych przed sądem _.

bEUTPdDy

Od początku operacji poszukiwawczej wojsko izraelskie zabiło pięciu Palestyńczyków, zatrzymało 420 osób, w tym 305 członków Hamasu, oraz przeszukało 2,2 tys. budynków.

Palestyńscy bojownicy zapowiadali, że będą porywać Izraelczyków, by rząd tego kraju szedł na ustępstwa. Do uprowadzenia młodych mężczyzn doszło w czasie, gdy około 300 palestyńskich więźniów prowadzi strajk głodowy w proteście przeciwko przetrzymywaniu ich w areszcie bez wyroku sądowego.

Czytaj więcej w Money.pl
Aresztowali szefa palestyńskiego parlamentu Aziz Dweik jest członkiem radykalnego Hamasu. Zatrzymanie miało związek ze sprawą uprowadzenia w zeszłym tygodniu trzech nastolatków na Zachodnim Brzegu Jordanu.
USA deklarują współpracę rządem palestyny Ale będzie śledził jego deklarowany dialog polityczny z Izraelem.
Abbas zaprzysiągł palestyński rząd jedności Izrael wzywa społeczność międzynarodową do nieuznawania tego rządu.
Szpiegowali dla Izraela. Egzekucja w ... Jeden z mężczyzn został powieszony, a drugi rozstrzelany przez pluton egzekucyjny.
Netanjahu prosił o pomoc Abbasa w sprawie... Premier Izraela zwrócił się o pomoc w uwolnieniu uprowadzonych w czwartek na Zachodnim Brzegu Jordanu trzech izraelskich nastolatków.
bEUTPdDS
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)