Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
libia po wojnie
10.09.2012 22:11

Odłożyli proces syna Kadafiego. Dlaczego?

Proces Saifa al-Islama, syna nieżyjącego dyktatora Muammara Kadafiego, został odłożony na czas nieokreślony.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jesse B. Awalt/public domain/ DefenseImagery.mil)

Proces Saifa al-Islama, syna nieżyjącego dyktatora Muammara Kadafiego, został odłożony na czas nieokreślony - ogłosiło biuro prokuratora generalnego Libii. Proces ten jest kością niezgody między Trypolisem a Międzynarodowym Trybunałem Karnym.

_ - Już od ubiegłego miesiąca byliśmy przygotowani do tego procesu. Jednak ekstradycja (szefa wywiadu za czasów Kadafiego) Abdullaha al-Senussiego wymaga wszczęcia nowego dochodzenia w niektórych sprawach _ - oświadczył rzecznik biura prokuratora Milad al-Dikali.

Senussi został zatrzymany w marcu br. na lotnisku w stolicy Mauretanii, Nawakszut. Legitymował się fałszywym malijskim paszportem. Na początku września władze libijskie potwierdziły, że został przekazany Libii.

Przedstawiciel prokuratury odpowiedzialny za sprawę Saifa al-Islama dodał, że wspomniane dochodzenie wymaga czasu i na razie niemożliwe jest podanie dokładnej daty rozpoczęcia procesu. Można jednak, jego zdaniem, mówić o początku przyszłego roku.

23 sierpnia biuro prokuratora generalnego oświadczyło, że proces odbędzie się we wrześniu w mieście Zintan, gdzie syn Kadafiego jest przetrzymywany od czasu zatrzymania w listopadzie 2011 roku.

Jednak w dokumencie przekazanym Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu (MTK), upublicznionym w poniedziałek, władze w Trypolisie oświadczyły, że sierpniowe deklaracje prokuratora, zwłaszcza o _ nieuchronności _ rozpoczęcia procesu we wrześniu, były _ bezpodstawne i fałszywe _. Według władz proces nie może odbyć się przed sformowaniem rządu, co nastąpi najwcześniej 20 września, i mianowaniem nowego prokuratora generalnego.

40-letni Saif al-Islam jest oskarżony o zbrodnie przeciwko ludzkości. Jego osądzenie jest przedmiotem sporu między Trypolisem a MTK. Władze libijskie podważają prawo Trybunału do sądzenia Saifa, który jest jedynym synem Muammara Kadafiego przetrzymywanym w Libii.

Stosunki między Trypolisem a MTK są szczególnie napięte od czasu aresztowania w czerwcu delegacji Trybunału odwiedzającej Saifa al-Islama. Władze libijskie zatrzymały jedną z prawniczek MTK, Australijkę Melindę Taylor, oraz tłumaczkę. Powodem było znalezienie u Australijki listu od jednego z najbliższych współpracowników Saifa, Mohameda Ismaila, który jest poszukiwany przez libijskie władze. Według władz libijskich prawniczka, która ma być jednym z obrońców syna Kadafiego, usiłowała też przekazać mu długopis z ukrytą kamerą. Delegację zwolniono 2 lipca.

Czytaj więcej w Money.pl
Wydali byłego szefa wywiadu Kadafiego Mauretania przekazała Libii byłego szefa wywiadu Kadafiego, Abdullaha al-Senussiego.
Wydalili byłego szefa wywiadu dyktatora Rząd Mauretanii zgodził się na ekstradycję do Libii Abdullaha al-Senussiego, szefa wywiadu za rządów Muammara Kadafiego.
Pierwsze takie zamachy od upadku Kaddafiego Do jednego z wybuchów doszło w pobliżu ministerstwa spraw wewnętrznych, drugi nastąpił pod akademią policyjną dla kobiet.
Tagi: libia po wojnie, libia, kadafi, proces, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz