Notowania

sytuacja na krymie
12.03.2014 15:19

Oderwanie Krymu od Ukrainy? "Trwa wojna nerwów"

Absolutnie nie uznamy zmian terytorialnych dokonanych z pogwałceniem prawa międzynarodowego, nie uznamy oderwania Krymu od Ukrainy - oświadczył Bronisław Komorowski.

Podziel się
Dodaj komentarz
(eecpoland.eu)

Absolutnie nie uznamy zmian terytorialnych dokonanych z pogwałceniem prawa międzynarodowego, nie uznamy oderwania Krymu od Ukrainy - oświadczył dzisiaj prezydent Bronisław Komorowski.

Zdaniem prezydenta jest mało prawdopodobne, aby w sprawie konfliktu krymskiego nastąpiło szybkie przesilenie, czy szybkie rozstrzygnięcie. _ Trwa wojna nerwów, prężenie muskułów i ważne jest, aby na tym etapie nie wykazać ani tchórzostwa, ani pokusy dezercji politycznej _ - podkreślił Komorowski w rozmowie z Radiem ZET i IAR.

Jak dodał, _ potencjalnemu agresorowi _ trzeba pokazać, _ że nie jesteśmy bezradni i że nie zamierzamy uznać faktów dokonanych _. _ Stąd polska konsekwentnie mówi: absolutnie nie uznamy zmian terytorialnych z pogwałceniem prawa międzynarodowego, nie uznamy oderwania Krymu od Ukrainy _ - oświadczył prezydent. Jak dodał, podobnego zdania są prawie wszystkie kraje świata zachodniego, które popierają to przekonanie groźbami sankcji.

Zdaniem Komorowskiego _ jest to potężna odpowiedź, która da się przełożyć na język polityczny w ten sposób, że to Rosja i prezydent Władimir Putin muszą się zastanowić, czy są skłonni zaryzykować okres daleko idącej izolacji Rosji _.

_ Rosja musi dokonać oceny, czy warto decydować się na tak daleko idącą agresywność polityczną, ryzykując to, że będzie okres oziębiania w relacjach ze światem zachodnim, trudności ekonomicznych i izolacji _ - zaznaczył prezydent.

Według Komorowskiego okres izolacji Moskwy może trwać długo, chyba że nastąpią zmiany w Rosji. _ Wszyscy chcielibyśmy, aby Rosja zrealizowała zapowiadane swego czasu przez prezydenta Miedwiediewa dążenia do głębokiej politycznej transformacji w wymiarze i ustrojowo-politycznym, ale także w wymiarze ekonomiczno-społecznym _ - powiedział.

_ Chcielibyśmy takiej Rosji, a nie Rosji, która grozi próbami odbudowy stref wpływów, stref uzależnienia innych państw od siebie. Tej Rosji słusznie się obawiamy, ale tej Rosji nie możemy ustąpić _ - oświadczył prezydent.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/33/m75041.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/sueddeutsche;zeitung;polska;chce;zmienic;polityke;energetyczna;i;klimatyczna;ue,140,0,1493900.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Sueddeutsche Zeitung krytykuje Tuska Największa opiniotwórcza gazeta niemiecka komentuje słowa polskiego premiera, który powiedział, że niemiecka polityka energetyczna, szczególnie uzależnienie od rosyjskiego gazu, może ograniczać suwerenność Europy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/251/m300539.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/konflikt;na;ukrainie;ukrainska;armia;nie;bedzie;interweniowala;na;krymie,62,0,1493822.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Ukraińska armia nie zaangażuje się na Krymie Ołeksandr Turczynów podkreślił, że armia chce skoncentrować swój potencjał na obronie wschodniej granicy państwa.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/243/m300787.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/konflikt;na;ukrainie;szef;obwe;referendum;na;krymie;bedzie;nielegalne,57,0,1493817.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Szef OBWE: "Referendum na Krymie będzie nielegalne" Didier Burkhalter zaapelował do wszystkich stron, by zaniechali prowokowania napięć i pomogli w zażegnaniu kryzysu na Ukrainie.
Tagi: sytuacja na krymie, bronisław komorowski, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz