Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Odczytali czarne skrzynki. Dzisiaj przedstawią wyniki

0
Podziel się

W południe prokuratura wojskowa przedstawi wyniki ustaleń biegłych dotyczące czarnych skrzynek z Tu 154M, który rozbił się w Smoleńsku.

Odczytali czarne skrzynki. Dzisiaj przedstawią wyniki
(prezydent.pl/GFDL)
bEhyyWXp

W południe prokuratura wojskowa przedstawi wyniki ustaleń biegłych dotyczące czarnych skrzynek z Tu 154M, który rozbił się w Smoleńsku.

Polscy biegli z krakowskiego Instytutu im. Jana Sehna przez kilkanaście miesięcy badali nagrania i analizowali wypowiedzi konkretnych osób, które przebywały w kabinie. Według nieoficjalnych informacji, udało się im odczytać z nagrań więcej niż ich rosyjskim kolegom. Także więcej niż ekspertom komisji Jerzego Millera.

- _ Czekaliśmy długo, biegli rzetelnie podeszli do opracowania tej opinii. Niech świadczy o tym fakt, że wybrali się także do Moskwy, gdzie przebadali dokładnie oryginalne taśmy _ - mówi pułkownik Zbigniew Rzepa z prokuratury wojskowej.

bEhyyWXr

W piątek _ Rzeczpospolita _ ujawniła, że czarne skrzynki nie zarejestrowały żadnych słów generała Andrzeja Błasika, a te, które były mu przypisywane, w rzeczywistości wypowiadał drugi pilot. Rzuca to inne światło na tezy, postawione choćby w raporcie MAK, który stwierdził, że generał wywierał bezpośrednio presję na załogę. Prokurator Andrzej Seremet zapowiedział już podczas pobytu w Moskwie, że polskie odczyty trafią w ręce Rosjan.

- _ Oni uważają to za niezwykle istotny element w swoim śledztwie. Przeprowadzają własne czynności, ale możliwość konfrontacji takich dowodów ma swoje znaczenie dla ustaleń śledczych _ - dodał.

Nagrania trafią w ręce rosyjskich prokuratorów. Na to, żeby MAK zmienił którąś z tez swojego raportu, szans nie ma jednak praktycznie żadnych.

Więcej o katastrofie smoleńskiej czytaj w Money.pl
Jest ekspertyza czarnych skrzynek Tu-154 Dokument zawiera kilkaset stron, obecnie trwa jego analiza.
Polska rok po tragedii Rządowy samolot Tu-154 miał dowieźć prezydencką parę i wiele z najważniejszych osób w państwie na uroczystości w Katyniu. Choć znamy już wiele okoliczności, które mogły doprowadzić do katastrofy, wciąż nie brak ostatecznych ustaleń. Śledztwo może potrwać jeszcze kilka miesięcy.
Minister nie odpowie za czarne skrzynki Tu-154 Mimo że Krzysztof Kwiatkowski nie miał prawa do odsłuchania czarnych skrzynek, prokuratura umorzyła śledztwo.
bEhyyWXS
KOMENTARZE
(0)