Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ochrona życia poczętego trafia do projektu konstytucji

0
Podziel się:

Sejmowa komisja zajmująca się zmianami w konstytucji wpisała ochronę życia od poczęcia do projektu nowelizacji ustawy zasadniczej.

Komisja po dwugodzinnej debacie przyjęła wersję zaproponowaną przez posła PiS Dariusza Kłeczka. W myśl jego propozycji artykuł 30. konstytucji miałby brzmieć : "Źródłem wolności i praw człowieka i obywatela jest przyrodzona i niezbywalna godność człowieka, przynależna mu od chwili poczęcia".

Decyzję poprzedziła burzliwa dyskusja zwolenników i przeciwników zmian ustawy zasadniczej. Posłowie PO, SLD i tej części PiS która jest niechętna zmianie konstytucji chcieli między innymi wiedzieć, czy nowelizacja otworzy drogę do całkowitego zakazu aborcji w Polce.

Zwolennicy wpisania ochrony życia do konstytucji z LPR i PiS przekonywali, że zmiana ustawy zasadniczej nie ma nic wspólnego ze zmianą prawa antyaborcyjnego.

Autor przyjętej zmiany, poseł PiS Dariusz Kłeczek dodał, że nie chodzi o zmianę ustawy o planowaniu rodziny, a jedynie o to, by uściślić prawną ochronę życia. Poseł przypomniał, że Trybunał Konstytucyjny 10 lat temu uznał, że ustawa zasadnicza już broni życia od momentu poczęcia.

Obecna na posiedzeniu komisji wiceminister sprawiedliwości Beata Kempa wyraziła opinię, że zmiana konstytucji może wymusić dalsze zmiany w prawie. Jednocześnie przyznała, że sytuacje życiowe związane z podjęciem decyzji o urodzeniu dziecka bądź nie, są czasami niezwykle trudne.

Izabela Jaruga Nowacka z SLD uznała, że przyjęty przez komisję zapis nie jest żadnym kompromisem, a zmiana ustawy zasadniczej jest niepotrzebna. Jej zdaniem konstytucja wystarczająco chroni życie poczęte i mówią o tym także eksperci. Posłanka nie wierzy w zapewnienia, że nie chodzi o zmianę prawa antyaborcyjnego.

Podczas obrad wybuchła też awantura o to, że na posiedzenie komisji nie zaproszono ekspertów, a decyzje podejmowane są w pośpiechu. Przewodniczący komisji Franciszek Stefaniuk z PSL tłumaczył, że ekspertyzy były znane posłom od dawna.

Poseł LPR Andrzej Mańka zgłosił jako wniosek mniejszości propozycję, by w artykule 38. kontytucji zapisać, że Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia od momentu poczęcia do naturalnej śmierci.

Projektem zmiany konstytucji zajmie się teraz cały Sejm. Do nowelizacji ustawy zasadniczej wymagana jest większość 2/3 głosów - czyli co najmniej 307 posłów.

wiadomości
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)