Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Obserwatorzy OBWE wciąż nie zostali uwolnieni

0
Podziel się:

Dwie grupy obserwatorów zostały uprowadzone w maju na wschodniej Ukrainie prawdopodobnie przez prorosyjskich separatystów.

Obserwatorzy OBWE wciąż nie zostali uwolnieni
(PAP/Jakub Kamiński)

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie nawiązała kontakt z dwoma grupami swoich obserwatorów, uprowadzonych w maju na wschodniej Ukrainie prawdopodobnie przez prorosyjskich separatystów.

Informacje te przekazało kierownictwo misji OBWE w Kijowie, podkreślając, że obserwatorzy nie zostali jeszcze uwolnieni.

Wczoraj ambasador USA przy OBWE Daniel Baer zażądał uwolnienia "w trybie natychmiastowym i bez żadnych warunków" swoich obserwatorów przetrzymywanych od kilku tygodni przez separatystów na wschodzie Ukrainy.

Baer oskarżył również Rosję, że nadal wysyła bojowników i uzbrojenie na Ukrainę. "W ostatnich dniach i tygodniach wysyłano uzbrojonych ludzi i broń z Rosji na Ukrainę. Nie widzimy (ze strony Rosji) żadnych wysiłków, aby to powstrzymać" - powiedział dziennikarzom amerykański dyplomata.

We wtorek wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Serhij Kysłyca sformułował podobne oskarżenia. Zażądał "bardziej energicznych" kroków wobec Rosji, którą oskarżył o "łamanie zasad" OBWE.

OBWE utraciła kontakt z dwiema grupami swych obserwatorów pod koniec maja, gdy na wschodzie Ukrainy trwały intensywne walki między rządowymi siłami ukraińskimi a prorosyjskimi separatystami. Łącznie przetrzymywanych jest ośmiu obserwatorów.

Pierwsza grupa obserwatorów zaginęła 26 maja w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy. Czterej inni obserwatorzy OBWE, a także ich ukraiński tłumacz, zaginęli 29 maja w obwodzie ługańskim, również na wschodzie kraju. OBWE nie udało się dotąd wznowić łączności ze swoimi ludźmi; utrudniają to warunki w terenie, gdzie działa wiele grup zbrojnych, koordynacja działań i łączność szwankują, a niektóre z grup separatystów rywalizują ze sobą.

Czytaj więcej w Money.pl
Ban Ki Mun żąda uwolnienia obserwatorów Grupa składała się z siedmiu wojskowych - trzech Niemców, Polaka, Czecha, Szweda, Duńczyka - niemieckiego tłumacza oraz pięciu ukraińskich oficerów.
Separatyści uwolnili obserwatorów OBWE? - "Nie wiemy, gdzie odjechali, ale nie czyniliśmy im żadnych przeszkód w odjeździe" - powiedział przedstawiciel LNR Ołeksij Czmyłenko.
Mediator OBWE namawia do walki, ale... - Walczcie słowami, a nie bronią - wezwał specjalny mediator Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, były wiceszef niemieckiego MSZ Wolfgang Ischinger.
Rosja zarzuca cenzurowanie raportów OBWE Ambasador Rosji przy OBWE Andriej Kielin ocenił dzisiaj, że raporty tej organizacji są oczyszczane i wyjałowiane pod presją Kijowa.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)