Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Obroże dla skazanych. Ale nie dla wszystkich

0
Podziel się:

Jutro wchodzą w życie nowe przepisy, dotyczące systemu dozoru elektronicznego.

Obroże dla skazanych. Ale nie dla wszystkich
(Julo/public domain/wikipedia)

*Jutro w życie wchodzi ustawa o wykonywaniu kary pozbawienia wolności w ramach systemu dozoru elektronicznego. Z nowych przepisów umożliwiających odbywanie kary pozbawienia wolności we własnym domu będą mogli skorzystać tylko nieliczni. *

Z uwagi na ograniczone możliwości techniczne i testowanie systemu będą mogli z niego skorzystać tylko skazani z terenu apelacji warszawskiej. To zdaniem prawników narusza konstytucyjne zasady równości wobec prawa - pisze _ Gazeta Prawna _.

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Sprawiedliwości w pierwszej kolejności z elektronicznych opasek skorzystają skazani zamieszkujący na terenie apelacji warszawskiej. W czerwcu przyszłego roku dołączą do nich skazani z Lublina, Krakowa i Białegostoku. W styczniu 2011 roku system obejmie apelację poznańską, gdańską i rzeszowską. Rok później znajdą się w nim Katowice, Łódź, Szczecin i Wrocław.

Adwokat Jerzy Naumann twierdzi, że dyskryminacja pozostałych skazanych z całej Polski może doprowadzić do spektakularnej porażki Polski przez Trybunałem Konstytucyjnym, a zwłaszcza po skargach przed trybunałami międzynarodowymi. Skazani i adwokaci zapowiadają już skargi na decyzje odmawiające odbywania kary w warunkach wolnościowych.

prawo
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)