Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Obronność Polski. Koziej o samolotach dla władz

0
Podziel się:

Zakup dwóch maszyn zapowiada MON.

Stanisław Koziej
Stanisław Koziej (Maj/Reporter)

Samoloty dyspozycyjne dla najwyższych władz powinny móc pełnić role mobilnych centrów kierowania państwem w sytuacjach kryzysowych - powiedział dziś szef BBN Stanisław Koziej. Zakup dwóch maszyn zapowiada MON.

Koziej jako sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego uczestniczył dziś w posiedzeniu dotyczącym planu wzmocnienia bezpieczeństwa państwa, przygotowanego przez MON i BBN. - _ W tym planie znalazło się to, co prezydent od dawna mówił o potrzebie zakupu samolotów dla najwyższych władz w państwie w ramach zapewniania mobilnego funkcjonowania systemu kierowania bezpieczeństwem narodowym _ - powiedział Koziej dziennikarzom.

Samoloty mają być zdolne pełnić funkcję mobilnych centrów kierowania państwem w razie kryzysu. Jak powiedział szef BBN, oznacza to, że _ muszą mieć zapewnioną łączność satelitarną, powinny być także przygotowane w sposób specjalny do potrzeb służenia jako punkty kierowania także w sytuacjach krytycznych _.

Jak mówił szef BBN, minister obrony, który referował plan - w tym zamiar nabycia samolotów - jeszcze nie podjął decyzji, czy odbędzie się to w formie przetargu czy zakupu z wolnej ręki; Koziej dodał, że szef MON ma tutaj _ pełną swobodę _. _ Ale na pewno te dwa samoloty w 2015 roku się znajdą, są na to przewidziane pieniądze w budżecie ministra obrony narodowej _ - zapewnił Koziej.

We wtorek wicepremier i szef MON Tomasz Siemoniak poinformował PAP o decyzji zakupu dwóch 12-14-miejscowych samolotów, które - po ograniczeniu liczby pasażerów do ośmiu - byłyby w stanie wykonać lot na dystansie ok. 8 tys. kilometrów, czyli przelecieć Atlantyk. Samoloty mają należeć do wojska i być pilotowane przez wojskowe załogi.

Zaznaczył, że o wyborze najkorzystniejszego rozwiązania zdecyduje analiza rynku, _ ale czas ma też znaczenie _ i jest zdeterminowany, by samoloty były dostępne w przyszłym roku. Siemoniak podkreślił, że wobec światowego kryzysu finansowego i rezygnacji niektórych klientów z odbioru zamówionych samolotów czas oczekiwania się skrócił.

Sprawa samolotów dla osób na najwyższych stanowiskach w państwie była już tematem posiedzeń RBN. Przed dwoma laty Koziej mówił, że nad takim rozwiązaniem - niezbędnym z punktu widzenia sprawnego systemu kierowania państwem - pracują wspólnie BBN i MON. W ubiegłym roku z inicjatywy prezydenta Bronisława Komorowskiego odbywały się konsultacje z klubami parlamentarnymi.

Po katastrofie smoleńskiej i rozwiązaniu specpułku, który przewoził osoby na najwyższych stanowiskach, na potrzeby takich przelotów MON czarteruje dwa regionalne samoloty pasażerskie Embraer-175 od PLL Lot. Dwa postępowania w sprawie wyczarterowania mniejszych maszyn w tym i w ubiegłym roku zakończyły się niepowodzeniem.

W gestii wojska pozostaje transport VIP śmigłowcami. Należą one do 1. Bazy Lotnictwa Transportowego, utworzonej w miejsce 36. Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego. Transport na większe odległości odbywa się czarterowanymi samolotami, a tam, gdzie użycie transportu cywilnego jest niemożliwe (np. w rejonie działań wojennych, jak w Afganistanie), loty odbywają się wojskowymi samolotami transportowymi.

Czytaj więcej w Money.pl
To pomoże Polsce na wypadek cyberwojny? Doktryna określa bezpieczne funkcjonowanie państwa w cyberprzestrzeni. Zawiera ocenę zagrożeń począwszy od cyberprotestów do cyberwojny.
Będa zmiany w organizacji Wojsk Specjalnych? Wizyta była okazją do dyskusji nad funkcjonowaniem Wojsk Specjalnych w nowym systemie kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi, obowiązującym od początku roku.
MON kupi samoloty dla VIP-ów, ale... małe Minister Siemoniak powiedział, że zamiarem MON jest, by samoloty były własnością wojska i by pilotowały je wojskowe załogi.
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)