Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
obrazy
01.04.2012 09:20

Obrazy Malczewskiego i Witkiewicza w bagażniku

Policja odzyskała obrazy Jacka Malczewskiego Portret mężczyzny na tle pejzażu oraz Stanisława Ignacego Witkiewicza Portret kobiety.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Rafalolechowski/Dreamstime)

Policja odzyskała obrazy Jacka Malczewskiego _ Portret mężczyzny na tle pejzażu _ oraz Stanisława Ignacego Witkiewicza _ Portret kobiety _, skradzione w 2008 r. z warszawskiej galerii. Zatrzymano trzech mężczyzn podejrzanych o paserstwo.

_ - Jak ustalili policjanci, warte prawie pół miliona złotych płótna miały być przewożone samochodem osobowym. Funkcjonariusze zatrzymali auto do kontroli. Jechało nim trzech mężczyzn. W trakcie przeszukania pojazdu w bagażniku policjanci znaleźli zwinięte i zabezpieczone w kartonie dwa płótna _ - powiedział w niedzielę PAP rzecznik komendanta stołecznego policji mł. insp. Maciej Karczyński.

Jak dodał, po sprawdzeniu okazało się, że to dzieła _ Portret mężczyzny na tle pejzażu _ Jacka Malczewskiego z 1920 roku oraz _ Portret kobiety _ Stanisława Ignacego Witkiewicza z 1931 roku. Obrazy figurowały w Krajowym wykazie zabytków skradzionych lub wywiezionych za granicę niezgodnie z prawem prowadzonym przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów w Warszawie.

_ - Biegły w tym zakresie potwierdził, że są to oryginały stanowiące narodowe dobra kultury _ - powiedział Karczyński.

26-letniemu Mariuszowi K., 47-letniemu Jackowi L. oraz 26-letniemu Rafałowi Z. przedstawiono zarzuty paserstwa narodowych dóbr kultury znacznej wartości. Grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności. Decyzją sądu mężczyźni zostali aresztowani na trzy miesiące.

Płótna zostały skradzione w listopadzie 2008 roku z jednej z galerii w Śródmieściu. Jak relacjonował wówczas dyrektor placówki do kradzieży doszło w nocy. Złodzieje dostali się do budynku przepiłowując kraty i wybijając szybę. Przybyła na miejsce po kilku minutach ekipa, prowadząca monitoring galerii, nie zastała już sprawców.

Czytaj więcej o przestępstwach
Montowali kamery i czytniki na bankomatach Mikrokamery i specjalistyczny sprzęt zarekwirowali policjanci w domu przestępców.
CBŚ rozbiło grupę, która wyłudziła 12 mln zł kredytów 13 osób zatrzymanych przez CBŚ usłyszało zarzuty wyłudzenia kredytów bankowych. Trzech organizatorów procederu zostało aresztowanych.
Tagi: obrazy, malczewski, witkiewicz, policja, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz