Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Obrączki dla skazanych zdają egzamin?

0
Podziel się:

Z systemu dozoru elektronicznego skorzysta więcej skazanych.

Obrączki dla skazanych zdają egzamin?
(Prebranac/Dreamstime)

Już wkrótce z wprowadzonego w Polsce 1 września 2009 roku Systemu Dozoru Elektronicznego będzie mogło skorzystać jeszcze więcej skazanych - zarówno tych odbywających już karę pozbawienia wolności, jak i tych, którzy mają orzeczoną karę pozbawienia wolności, a nie zaczęli jej odbywać.

- _ Nowelizacja ustawy jest już w ostatniej fazie konsultacji międzyresortowych i wkrótce trafi na posiedzenie Komitetu Stałego Rady Ministrów _ - mówi tygodnikowi _ Wprost _ pełnomocnik ministra sprawiedliwości ds. wdrożenia SDE gen. Paweł Nasiłowski.

Gen. Nasiłowski podkreśla, że główny zamysł, jaki przyświecał twórcom nowelizacji ustawy jest rozszerzenie grupy osób, które będą mogły ubiegać się o odbycie kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym w ramach SDE.

- _ Obecnie prawo to przysługuje każdemu, kto został skazany na karę do 6 miesięcy pozbawienia wolności, albo na karę maksymalnie 12 miesięcy pozbawienia wolności, przy czym w tym ostatnim przypadku więzień musi mieć już odbytą co najmniej połowę kary _ - czytamy na stronie internetowej tygodnika _ Wprost _.

Tygodnik donosi, że nowelizacja podnosi nieco tę poprzeczkę - jeśli wejdzie w życie, elektroniczna bransoletka stanie się alternatywą więzienia dla osób, które mają orzeczoną karę pozbawienia wolności do 12 miesięcy, a dyskutowane jest również włączanie niektórych wyroków maksymalnie do 2 lat pozbawienia wolności.

To nie wszystkie zmiany. Zniknie ograniczenie uniemożliwiające staranie się o dozór elektroniczny osobom, które zostały skazane za przestępstwo umyślne, lub przestępstwo skarbowe.

Czy System Dozoru Elektronicznego sprawdza się w Polsce? Zdaniem Nasiłowskiego – tak, mimo że dotychczas skorzystało z niego zaledwie ok. 50 osób. Generał Nasiłowski przekonuje jednak, że to wcale nie tak mało. – _ System działa tak naprawdę dopiero ponad 3 miesiące. Uruchomiliśmy go 1 września, a już 18 września karę zaczął odbywać pierwszy skazany. Dla porównania w Wielkiej Brytanii, od oddania do użytku systemu, przyjęcie pierwszego skazanego do odbycia kary w ich odpowiedniku SDE nastąpiło po 6 tygodniach! _ – podkreśla Nasiłowski. –_ To skomplikowany system, zupełnie nowa forma kary w polskim wymiarze sprawiedliwości, dlatego wymaga przemyślanych działań i czasu _ – dodaje.

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)