Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Obowiązek meldunkowy zniknie? Rząd za kontynuowaniem prac

0
Podziel się:

W trakcie dotychczasowych prac zespołu określono ponad 100 ustaw i rozporządzeń, które wymagałyby zmiany w przypadku zniesienia obowiązku meldunkowego.

Obowiązek meldunkowy zniknie? Rząd za kontynuowaniem prac
(diego_cervo/iStockphoto)

Rząd zalecił kontynuowanie prac międzyresortowego zespołu, który zarekomendował pozostawienie obowiązku meldunkowego w obecnej formie. Zgodnie z obowiązującą ustawą o ewidencji ludności obowiązek meldunkowy ma być zniesiony od 1 stycznia 2016 roku.

Jak poinformowało CIR w komunikacie, Rada Ministrów zapoznała się dzisiaj ze sprawozdaniem z realizacji zadań Międzyresortowego zespołu do spraw przygotowania administracji rządowej do zniesienia obowiązku meldunkowego. Zalecono kontynuowanie prac zespołu.

Rekomendacje zespołu w grudniu zeszłego roku przyjął Komitet Stały Rady Ministrów. W trakcie prac zespołu określono ponad 100 ustaw i rozporządzeń, które wymagałyby zmiany w przypadku zniesienia obowiązku meldunkowego.

Jak informowało MSW, adres zamieszkania jest niezbędny do realizacji m.in.: organizacji wyborów, planowania obwodów szkolnych, realizacji powszechnego obowiązku obrony, określania funduszy sołeckich i subwencji dla gmin, kontroli legalności pobytu cudzoziemców. Ponadto, obywatele - na potrzeby postępowań sądowych - pozyskują dane o adresie z rejestru PESEL.

Zespół zaproponował także, aby w przyszłości rejestr ten uzupełniony został o adres do korespondencji; byłby on gromadzony fakultatywnie. _ - Zespół wskazał również, że konieczne jest rozwiązanie zmierzające do skomunikowania rejestru zawierającego dane adresowe z innymi rejestrami państwowymi, co w przyszłości zagwarantuje całej administracji dostęp do jednego adresu obywatela _ - informowało MSW.

Kwestia zniesienia obowiązku meldunkowego była jednym z priorytetów rządu Donalda Tuska, który zapowiadał to już w 2008 roku. _ - Chcemy być w awangardzie państw, które nie męczą swoich obywateli nadmiernymi biurokratycznymi rygorami. I dlatego mamy ambitny zamiar (...) znieść w ogóle obowiązek meldunku _ - mówił wówczas Tusk.

Część przepisów regulujących kwestię meldunku obowiązuje od 2013 r. W myśl tych regulacji nie trzeba najpierw wymeldowywać się w jednym miejscu, aby móc zameldować się w nowym. Wszystkie te czynności można wykonać w jednym urzędzie, z chwilą zameldowania się w nowym miejscu. Wydłużony został z 4 do 30 dni termin na zgłoszenie meldunku. Te formalności może załatwić ustanowiony pełnomocnik.

Przy dopełnianiu obowiązku meldunkowego nie trzeba podawać m.in. informacji o wykształceniu i obowiązku wojskowym. Od 2013 r. zniesione zostały również sankcje za niedopełnienie obowiązku meldunkowego. Złagodzono procedury związane z wyjazdem za granicę. Obowiązek zgłoszenia wyjazdu dotyczy osób, które wyjeżdżają na okres powyżej sześciu miesięcy (obecnie dotyczy to wyjazdów powyżej trzech miesięcy).

Zniknął też obowiązek zameldowania obywateli polskich oraz obywateli UE na pobyt czasowy nieprzekraczający trzech miesięcy. Zrezygnowano z obowiązku meldunkowego wczasowiczów i turystów. Właściciele, dozorcy, administratorzy nieruchomości oraz zakładów pracy nie weryfikują wypełniania obowiązku meldunkowego przez mieszkańców lub pracowników.

Czytaj więcej w Money.pl
Rząd wycofuje się z kolejnej obietnicy Tuska Rząd zajmie się projektem, którego głównym celem jest pozostawienie obowiązku meldunkowego w obecnej formie.
Obowiązek meldunkowy jednak zostanie? Urzędnicy zajmujący się sprawami meldunkowymi przekonują, że zniesienie obowiązku meldunkowego może doprowadzić do bałaganu.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)