Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wybory
11.07.2013 06:57

Obniżenie wieku wyborczego w Irlandii

Irlandzki rząd premiera Endy Kenny potwierdził, że rozpisze referendum ws. obniżenia wieku uprawniającego do udziału w wyborach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(VladimirCetinski/iStockphotot)

Irlandzki rząd premiera Endy Kenny potwierdził, że rozpisze referendum ws. obniżenia wieku uprawniającego do udziału w wyborach obywateli, którzy ukończyli 16 rok życia, akceptując zalecenie Konwencji Konstytucyjnej.

Obecnie w Republice Irlandii tak, jak niemal we wszystkich państwach UE, granicą wieku upoważniającą do czynnego i biernego prawa wyborczego jest 18 lat. Obniżenie wieku uprawniającego do głosowania, większością 52 proc. głosów przyjęła Konwencja Konstytucyjna - stuosobowy _ think tank _ działający od grudnia 2012 r. powołany dla przedyskutowania ośmiu proponowanych przez rząd zmian w konstytucji i zalecenia nowych.

Rząd nie ma obowiązku wprowadzania zmian proponowanych przez to gremium, ale do każdej z nich musi się ustosunkować. Zapowiedziano, że referendum w sprawie obniżenia wieku uprawniającego do głosowania oraz innych zaleceń Konwencji odbędzie się jeszcze za kadencji obecnego rządu.

W razie poparcia w referendum propozycji rozszerzenia praw wyborczych na osoby w wieku 16 i 17 lat, zmiana weszłaby w życie od najbliższych wyborów powszechnych w 2016 r.

Czytaj więcej w Money.pl
Zmiany w Kodeksie Wyborczym? Małe szanse Obecnie starostów i marszałków województw wybierają odpowiednio rady powiatów i sejmiki województw. W swym projekcie Solidarna Polska zaproponowała, by wybierani byli oni w wyborach bezpośrednich.
Nawalny na krótko zatrzymany, gdy składał dokumenty kandydata na mera Los opozycjonisty jest niepewny. Oskarżono go o spowodowanie strat w spółce Kirowles, prokurator żąda dla niego sześciu lat więzienia, wyrok ma być ogłoszony 18 lipca.
Opozycja w Egipcie rząda większych zmian Front Ocalenia Narodowego, zrzeszający największe partie liberalne i lewicowe, oświadczył w nocy, że nie przeprowadzono z nim konsultacji w sprawie dekretu.
Tagi: wybory, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz