Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Obama stawia na swoim. Pomogli Republikanie

0
Podziel się:

Głosami Demokratów oraz wielu Republikanów Senat usunął proceduralną przeszkodę do głosowania nad kandydaturą Chucka Hagla sekretarza obrony.

Obama stawia na swoim. Pomogli Republikanie
(willwhitedc/CC/Flickr)

Głosami Demokratów oraz wielu Republikanów Senat usunął proceduralną przeszkodę - postawioną przez jednego z Republikanów - na drodze do głosowania nad kandydaturą Chucka Hagla nominowanego przez Baracka Obamę na stanowisko sekretarza obrony.

Niewykluczone, że jeszcze we wtorek lub w środę Hagel, były republikański senator i weteran wojny w Wietnamie, zostanie formalnie zatwierdzony na szefa Pentagonu.

Republikanie w Senacie zdołali w połowie lutego czasowo zablokować proces zatwierdzania Hagla, stosując rzadko wykorzystywany wybieg proceduralny polegający na przedłużaniu w nieskończoność swoich wystąpień (obstrukcja parlamentarna, ang. filibuster).

Zgodnie z procedurą do położenia kresu obstrukcji parlamentarnej wymagana jest nie prosta większość (jak w przypadku głosowania ws. zatwierdzenia nominacji), ale aż 60 głosów w 100-osobowym Senacie.

We wtorek udało się ją uzyskać. Aż 71 senatorów, w tym 18 Republikanów, opowiedziało się za zakończeniem procedury opóźniającej i przejściem do właściwego głosowania ws. zatwierdzania Hagla. M.in. prominentny senator John McCain, choć nadal ostro krytykuje Hagla, apelował, by zakończyć proceduralne wybiegi.

Nominacja Hagla od początku wywołuje wiele kontrowersji. Republikanie twierdzą, że jako sekretarz obrony doprowadzi on do osłabienia potencjału militarnego USA i będzie uprawiał miękką politykę zagraniczną, m.in. wobec Iranu. Podczas przesłuchań w senackiej komisji ds. sił zbrojnych 31 stycznia Republikanie ostro atakowali go za wypowiedzi z przeszłości oraz za stanowisko, jakie zajmował podczas głosowań dotyczących polityki wobec Izraela, Iranu, Iraku i broni nuklearnej.

66-letni Hagel, odznaczony za udział w wojnie w Wietnamie, podczas której był dwukrotnie ranny, będzie - jeśli zostanie zatwierdzony przez Senat - pierwszym sekretarzem obrony, który w przeszłości był szeregowym żołnierzem.

Czytaj więcej w Money.pl
Obama wysyła żołnierzy na kolejną misję Żołnierze wyposażeni są w broń zapewniającą ochronę i bezpieczeństwo sił własnych - powiedział Obama, dodając, że ich misja ma zgodę władz Nigru.
Nowa ustawa imigracyjna w USA? Bardziej umiarkowana część Republikanów otworzyła się na reformę imigracyjną.
940 tys. premii dla człowieka Obamy Minister finansów USA tłumaczył się w senackiej komisji finansowej z pracy w banku podczas apogeum kryzysu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)