Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Numer alarmowy. Połowa zgłoszeń pod 112 jest fałszywa

0
Podziel się:

W zeszłym roku operatorzy numeru alarmowego odebrali ponad 21 mln zgłoszeń.

Numer alarmowy. Połowa zgłoszeń pod 112 jest fałszywa
(Stanislaw Kowalczuk/East News.)
bEKGUgrp

W 2014 r. operatorzy numeru alarmowego odebrali ponad 21 mln zgłoszeń - podało Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Na jednego operatora przypadały średnio 1502 zgłoszenia miesięcznie.

Numer 112 jest jednolitym numerem alarmowym obowiązującym na terenie całej Unii Europejskiej. Służy do powiadamiania w sytuacjach zagrożenia zdrowia, życia lub mienia.

_ Nadal bardzo często ludzie traktują numer 112 jak informację telefoniczną _ - podkreślił cytowany w komunikacie minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki.

bEKGUgrr

Z danych zebranych przez MAC wynika, że w 2014 roku operatorzy numeru alarmowego 112 odebrali łącznie 21 mln 326 tys. 746 zgłoszeń; z tego ponad 10 mln, czyli 48 proc. wszystkich zgłoszeń, stanowiły zgłoszenia fałszywe. W przypadku kolejnych ponad 7 mln przypadków (35 proc. wszystkich zgłoszeń) dzwoniący anulował połączenie przed przyjęciem zgłoszenia alarmowego przez operatora numeru 112, tj. w ciągu kilku pierwszych sekund.

_ Wyszkolony operator, na podstawie przekazywanych mu informacji, może szybko rozpoznać zgłoszenia fałszywe lub złośliwe. Dzięki temu do służb ratunkowych docierają tylko zgłoszenia od osób, które naprawdę potrzebują pomocy. Niemniej jednak w czasie, kiedy ktoś robi sobie żarty albo bezmyślnie dzwoni na telefon alarmowy, inna osoba może stracić szansę na uzyskanie pomocy _ - zaznaczył Halicki.

Filtrowanie zgłoszeń w centrach powiadamiania ratunkowego - jak informuje MAC - polega głównie na szybkim odsiewaniu zgłoszeń fałszywych lub złośliwych (np. telefony po pizzę lub taksówkę).

Resort cyfryzacji przypomniał, że zasięgiem systemu powiadamiania ratunkowego i numeru 112 objęta jest cała Polska, w związku z czym każdy z tego numeru może skorzystać, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba.

bEKGUgrx

_ Warto podkreślić, że nie tylko uległ zwiększeniu zasięg obsługi przez centra powiadamiania ratunkowego zgłoszeń alarmowych kierowanych na numer alarmowy 112, lecz także znacznie skrócił się średni czas oczekiwania na odebranie połączenia - (...) do ok. 11 sekund _ - czytamy w komunikacie resortu.

W funkcjonującym obecnie systemie zgłoszenia alarmowe są odbierane w centrach powiadamiania ratunkowego, kwalifikowane i przekazywane do służb ratunkowych w drodze połączenia telefonicznego.

Obsługa zgłoszeń odbywa się według opracowanych w MAC i uzgodnionych z MSW i wojewodami wytycznych.

Funkcjonujące w ramach systemu 17 centrów powiadamiania ratunkowego (CPR) obsługuje zgłoszenia na numer 112 z obszaru całego kraju. Dzięki dostępowi do informacji i danych przetwarzanych w Platformie Lokalizacyjno-Informacyjnej z Centralną Bazą Danych (zarządzanej przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej) oraz danych i usług systemu teleinformatycznego umożliwiającego dostęp do danych przestrzennych (zarządzanego przez Głównego Geodetę Kraju), operatorzy numerów alarmowych mogą określać miejsce, z którego wykonane zostało połączenie na numer 112, weryfikować dane dotyczące abonenta oraz zobaczyć na cyfrowej mapie lokalizację zgłoszenia lub zdarzenia.

bEKGUgry

Jak informuje resort, każdy operator numerów alarmowych musi znać przynajmniej jeden język obcy, a system teleinformatyczny kieruje połączenie do operatora znającego odpowiedni język - tak, aby cudzoziemcy przebywający na terytorium Polski mieli możliwość swobodnego zgłaszania na numer 112 informacji o zagrożeniach lub zdarzeniach. Obecnie w systemie zarejestrowanych jest 14 języków obcych, jakimi władają operatorzy.

W 2014 r. centra powiadamiania ratunkowego dysponowały 809 etatami operatorów, z czego najwięcej w CPR w Katowicach (95), najmniej w CPR w Opolu (25). W 2014 r. liczba operatorów pracujących w CPR uzależniona była od liczby mieszkańców obsługiwanego terenu. Na jednego operatora numeru 112 przypadały średnio 1502 zgłoszenia miesięcznie.

Czytaj więcej w Money.pl
Lubisz szybką jazdę? Stracisz prawko Nowe propozycje Ministerstwa Spraw Wewnętrznych zawierają też obowiązek zainstalowania w samochodzie blokady alkoholowej.
Starcia wokół siedziby JSW. Policja strzelała do zadymiarzy Tłum kilkukrotnie atakował siedzibę węglowej spółki i ochraniających go policjantów.
Ukradli znaczki wartości 20 milionów euro Zamaskowani napastnicy zrabowali pod Paryżem przeznaczone dla poczty znaczki i koperty.
bEKGUgrS
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)