Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

NSR do zmiany. Rząd przyjął ten projekt

2
Podziel się:

Uposażenie żołnierzy NSR z tytułu ćwiczeń wojskowych ma być naliczane stosowanie do stopnia etatowego.

NSR do zmiany. Rząd przyjął ten projekt
(Piotr Blawicki/East News)

Zmiany dotyczące naboru do Narodowych Sił Rezerwowych i służby w nich, w tym przepisy dotyczące utraconych zarobków i rekompensat dla pracodawców zawierają przyjęte dziś przez rząd założenia projektu nowelizacji dwóch ustaw.

Jak podało Centrum Informacyjne Rządu, projekty ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP oraz ustawy o uposażeniu żołnierzy niezawodowych mają usprawnić organizację i funkcjonowanie NSR.

Aby zwiększyć poziom wyszkolenia żołnierzy rezerwy rząd proponuje umożliwienie ochotniczego odbywania jednodniowych ćwiczeń wojskowych przez żołnierzy NSR. Ćwiczenia mają się odbywać w uczelniach i szkołach wojskowych i wojskowych ośrodkach szkolenia.

Przewiduje się także możliwość pisemnego aneksowania kontraktu na wykonywanie obowiązków w ramach NSR, a nadawanie przydziałów kryzysowych ma być możliwe także w przypadku żołnierzy zwalnianych z czynnej służby wojskowej.

Inna proponowana zmiana dotyczy zniesienia górnej granicy (15 lat) pozostawania na przydziale kryzysowym. Przydział kryzysowy można by zawiesić w przypadku kobiet w ciąży i podczas urlopu macierzyńskiego.

Korzystniejsze mają być zasady ustalania wysokości świadczenia pieniężnego rekompensującego utracone zarobki w okresie odbywania ćwiczeń wojskowych.

Przewidziano także możliwość rekompensowania przez armię kosztów indywidualnego podnoszenia kwalifikacji przez żołnierzy NSR na rynku cywilnym.

Uposażenie żołnierzy NSR z tytułu ćwiczeń wojskowych ma być naliczane stosowanie do stopnia etatowego zajmowanego stanowiska służbowego, a nie jak dotychczas, według posiadanego stopnia wojskowego.

Zaproponowano także wprowadzenie zasady, że uposażenie wypłacane w przypadku pełnienia służby przygotowawczej przysługuje za faktyczny czas jej odbywania i nie będzie wypłacane z góry. Inna zmiana dotyczy pozbawienia żołnierza prawa do odprawy, jeżeli zwolni się on z czynnej służby przygotowawczej przed terminem.

Mają się też zmienić przepisy dotyczące pracodawców zatrudniających żołnierzy rezerwy: Wojskowy komendant uzupełnień byłby zobowiązany do informowania pracodawcy o powołaniu jego pracownika do czynnej służby wojskowej, a pracodawca mógłby wystąpić o zmianę terminu powołania pracownika na rotacyjne ćwiczenia wojskowe, jeśli jest on niezbędny w tym czasie w przedsiębiorstwie. Pracodawca miałby też więcej czasu (90 dni, a nie 30) na przedstawienie dokumentacji potrzebnej do uzyskania rekompensaty.

Usprawnieniu administracji wojskowej ma służyć podporządkowanie wojewódzkich sztabów wojskowych i wojskowych komend uzupełnień ministrowi obrony narodowej, a nie - jak obecnie - szefowi Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.

Narodowe Siły Rezerwowe liczą obecnie ok. 10 tys. osób. Skutki finansowe projektowanych zmian rząd szacuje na 3 mln zł rocznie, koszty te mają być pokrywane z budżetu MON.

Czytaj więcej w Money.pl
Idą zmiany. Chcą inaczej rekrutować żołnierzy Wzmocniony ma być m.in. system motywacyjny dla byłych żołnierzy, aby zachęcić ich do służby w NSR.
Kara śmierci dla sprawcy masakry cywilów? Taka kara może grozić amerykańskiemu żołnierzowi, który dwa dni temu zabił w Afganistanie 16 osób, w tym kobiety i dzieci.
Posłowie zmarnowali 400 milionów. Co teraz? Miało być siedem super-jednostek, jest kadłub. Co z robić z taką kupą żelastwa?
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(2)
Michał
5 lata temu
NSR to propaganda, dla jednostek wojskowych to niewypał i problem. Stanowiska dla NSR to stanowiska na których faktycznie nikt nie wykonuje obowiązków
Michał
5 lata temu
NSR to propaganda, dla jednostek wojskowych to niewypał i problem. Stanowiska dla NSR to stanowiska na których faktycznie nikt nie wykonuje obowiązków