Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

NSA: GIODO powinien sprawdzić, czy wierny wystąpił z Kościoła

0
Podziel się:

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych nie może umarzać
postępowań ws. osób, które domagają się wpisu w księdze parafialnej o tym, że wystąpiły z Kościoła.

NSA: GIODO powinien sprawdzić, czy wierny wystąpił z Kościoła
(Michal WARGIN/East News)

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych nie może z góry umarzać postępowań ws. osób, które domagają się wpisu w księdze parafialnej o tym, że wystąpiły z Kościoła - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w pięciu połączonych sprawach.

NSA stwierdził, że GIODO powinien najpierw ocenić, czy takie osoby skutecznie wystąpiły z Kościoła. Nie wziął tego pod uwagę sąd I instancji - Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie - i dlatego będzie musiał jeszcze rozpatrzyć te sprawy.

Jedna z nich dotyczyła mężczyzny, który wystąpił z Kościoła katolickiego i chciał, aby proboszcz jego parafii umieścił informację o tym w księdze chrztu. Proboszcz się na to nie zgodził i dlatego mężczyzna wniósł skargę do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Chciał, aby GIODO nakazał proboszczowi sprostowanie danych zamieszczonych w księdze chrztu.

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych umorzył jednak to postępowanie, bo uznał, że nie ma kompetencji, by ingerować w zbiory danych prowadzone przez Kościół. Argumentował, że nie pozwala mu na to ustawa o ochronie danych osobowych - i jak podkreślał - nieistotne jest to, że mężczyzna nie uważa się już za członka Kościoła.

Mężczyzna zaskarżył tę decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Twierdził, że decyzja GIODO o umorzeniu postępowania narusza jego konstytucyjne prawo do wolności wyznania. WSA uznał decyzję GIODO za prawidłową. Innego zdania był w piątek Naczelny Sąd Administracyjny.

Czytaj więcej w Money.pl
Dane u prawników nie zawsze bezpieczne GIODO otrzymuje sygnały o nieprawidłowościach w przetwarzaniu i przechowaniu informacji dotyczących klientów.
To pomoże w walce z hejterami. Ujawnią dane Decyzje GIODO nakazujące danemu portalowi ujawnić dane "hejtera" mogą być zaskarżone do sądu administracyjnego.
Żona nie może kupić mieszkania od męża Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego dotyczy kobiety, która odziedziczone mieszkanie chciała sprzedać nie płacąc podatku.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)