Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowym szefem Syryjskiej Koalicji Narodowej został George Sabra

0
Podziel się:

Sabra został przywódcą syryjskiej opozycji do czasu wybrania jej nowego prezydenta.

Nowym szefem Syryjskiej Koalicji Narodowej został George Sabra
(AP/FOTOLINK/East News)

George Sabra, 66-letni chrześcijanin, został dziś mianowany tymczasowym szefem opozycyjnej Syryjskiej Koalicji Narodowej - poinformowała Narodowa Rada Syryjska (NRS). W niedzielę do dymisji podał się poprzedni przywódca Koalicji Moaz al-Chatib.

Sabra został przywódcą syryjskiej opozycji _ do czasu wybrania jej nowego prezydenta _ - głosi komunikat NRS. Wybory szefa Koalicji odbędą się 10 lub 11 maja - informuje AFP.

Sabra był do tej pory szefem NRS. Francuska agencja określa go jako _ weterana syryjskiej opozycji _, który przeciwstawiał się już rządom Hafeza el-Asada, ojca obecnego prezydenta Syrii Baszara el-Asada, i spędził wiele lat w więzieniu.

Na początku 2012 roku Sabra opuścił potajemnie Syrię, by pomóc w organizowaniu struktur antyreżimowej opozycji. Znany jest z bezkompromisowego nastawienia do Asada i przeciwstawia się wszelkim propozycjom podjęcia przez opozycję negocjacji z Damaszkiem.

Poprzedni szef Syryjskiej Koalicji Narodowej nie wyjaśnił powodów, dla których postanowił zrezygnować ze swej funkcji; Chatib złożył rezygnację po raz pierwszy pod koniec marca, a w niedzielę potwierdził swą decyzję. Był on krytykowany przez niektórych członków Koalicji, w tym przez Sabrę, za zaproponowanie Asadowi rozmów na temat porozumienia politycznego.

W oświadczeniu Chatib obwinił społeczność międzynarodową o to, że nie daje rebeliantom środków, które umożliwiłyby obronę przed wojskami reżimu prezydenta Syrii Baszara el-Asada.

Czytaj więcej w Money.pl
Unia Europejska pomoże Syrii? Zobacz jak Szefowie dyplomacji 27 krajów mają zdecydować dziś o złagodzeniu embarga na import ropy z Syrii, by umożliwić zakup tego surowca od opozycji walczącej z reżimem w Damaszku.
Opozycja nie chce państwa islamskiego ONZ szacuje, że od wybuchu konfliktu w Syrii w marcu 2011 roku śmierć poniosło już ponad 70 tys. ludzi.
USA chce wysłać broń do Syrii. Dlaczego? Na poprzednim spotkaniu Przyjaciół Syrii ogłoszono decyzję udzielenia syryjskim powstańcom pomocy, nie obejmowała ona jednak broni ani sprzętu wojskowego.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)