Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nowy taryfikator mandatów od marca

0
Podziel się:

Zaostrzą się kary m.in. za rozmowę przez komórkę, przewóz dzieci bez fotelika i wyprzedzanie w niedozwolonych miejscach.

Nowy taryfikator mandatów od marca
(Rafalolechowski/Dreamstime)

Prawdopodobnie jeszcze w marcu szef MSW Jacek Cichocki zatwierdzi nowy taryfikator punktów karnych dla kierowców. Zmiany, które wejdą w życie po miesiącu, zaostrzą kary m.in. za rozmowę przez komórkę, przewóz dzieci bez fotelika i wyprzedzanie w niedozwolonych miejscach.

Jak poinformował dyrektor departamentu analiz i nadzoru MSW Jacek Zalewski, przygotowany przez resort projekt rozporządzenia jest na etapie końcowych uzgodnień. Mamy nadzieję, że jeszcze w marcu minister projekt podpisze i rozporządzenie wejdzie w życie - powiedział Zalewski dziennikarzom w przerwie konferencji na temat bezpieczeństwa na drogach, jaka odbyła się w czwartek w MSW w Warszawie.

Now punktacja za wykroczenia zacznie obowiązywać po miesiącu od opublikowania rozporządzenia w Dzienniku Ustaw. Oprócz szefa MSW rozporządzenie ws. postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego, muszą jeszcze podpisać ministrowie transportu oraz sprawiedliwości.

Projekt przewiduje podwyższenie kar za parkowanie w miejscu dla niepełnosprawnych oraz rozmowę przez telefon komórkowy (w obu przypadkach z zera do pięciu punktów karnych). Za przewóz dziecka bez fotelika kara ma wynosić sześć punktów (obecnie trzy), natomiast za przewożenie pasażerów bez kasku lub pasów, kierowca może dostać cztery punkty (obecnie jeden). Jazda ze zbyt dużą liczbą pasażerów (dotychczas jeden punkt) może się skończyć dla kierowcy nawet dziesięcioma punktami karnymi - po jednym za każdego pasażera przewożonego w niewłaściwy sposób.

Dziesięć punktów może kosztować kierującego nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na oznakowanym przejściu (dwa punkty więcej niż dotychczas), a pięć - za ciągnięcie za autem osób na nartach, sankach lub wrotkach (obecnie niekarane punktami). Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu podczas cofania będzie kosztować sześć punktów karnych, o jeden więcej niż dotychczas.

Do dziesięciu punktów wzrosną też kary za wyprzedzanie w niewłaściwych miejscach - na przejściach dla pieszych (teraz dziewięć punktów) oraz przejazdach rowerowych (obecnie osiem punktów) oraz tuż przed nimi. Dziesięć punktów może też stracić kierowca, który nie zatrzyma się, gdy przez jezdnię będzie przechodzić osoba niepełnosprawna (obecnie karane ośmioma punktami). Pięć punktów będzie można dostać za cofanie na drodze ekspresowej lub autostradzie (obecnie trzy punkty)

Policjanci będą też mogli dawać kierowcom punkty karne za wykroczenia dotychczas w ten sposób niekarane: wjeżdżanie między pojazdy w kolumnie, wjeżdżanie na skrzyżowanie, jeśli na nim lub za nim nie ma miejsca na kontynuowanie jazdy i niezatrzymanie auta przed znakiem stop (po dwa punktu), a także zakrywanie tablic rejestracyjnych, zwiększenie prędkości przez kierowcę samochodu wyprzedzanego i wyprzedzenie pojazdu na sygnale w terenie zabudowanym (po trzy punktu).

Czytaj więcej o karach dla kierowców
Na tym moście rozdają sto mandatów dziennie Zakaz przejazdu przez most Śląsko-Dąbrowski obowiązuje od 15 października 2011 roku.
Więcej kar dla kierowców. Nawet za sanki Pisanie SMS-ów, parkowanie na kopercie czy samochodowy kulig skończą się 5 punktami karnymi. To nie koniec nowości.
Dostała 1500 mandatów i nadal może jeździć Dostała 1500 mandatów i nadal może jeździć
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)