Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Nowy sposób na kiboli? Wojewoda będzie decydował czy mecz się odbędzie

0
Podziel się

Minister sprawiedliwości zapowiada zmiany w przepisach. Finał Polski w takich warunkach nie miał prawa się odbyć.

Nowy sposób na kiboli? Wojewoda będzie decydował czy mecz się odbędzie
(kprm.gov.pl)
bEsfzLFN

_ Chcemy, żeby zgodę na mecz wydawała administracja rządowa, a nie jak do tej pory władze lokalne. Taki mecz jak wczoraj nie będzie miał prawa się odbyć _ - powiedział w RMF FM Krzysztof Kwiatkowski. _ W Ministerstwie Sprawiedliwości już trwają prace nad nowymi przepisami. Na żadnym ze stadionów Euro 2012 burd nie będzie _ - zapewnił.

Minister odniósł się do wczorajszych wydarzeń z Bydgoszczy. W obecności delegatów UEFA, chuligani Legii i Lecha starli się z policją oraz ochroną i zdemolowali stadion, na którym rozgrywano finał Pucharu Polski.

_ [ ( http://static1.money.pl/i/h/111/t124015.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/czujko;kiboli;trzeba;brac;w;kamasze,152,0,807320.html) Czujko: Kiboli trzeba brać w kamasze - Dzisiaj na tego typu imprezę masową, na mecz, taką zgodę wydaje wójt, burmistrz, prezydent danego miasta, gdzie mecz się rozgrywa. Chcemy zmienić, żeby tę zgodę mogła na przykład wydawać administracja rządowa, dajmy na to - wojewoda. W sytuacji, w której - tak, jak w tym wypadku - była negatywna opinia policji, która wskazywała, że ten stadion przecież już wcześniej był miejscem tego typu zamieszek i nie jest dostosowany w taki sposób, w jaki powinien, do meczów podwyższonego ryzyka, taki mecz by się po prostu nie rozgrywał. I jeszcze jedna krótka uwaga: żadne z tych działań nie odniosą efektów, jeżeli nie będzie tych działań prowadzonych wspólnie. Nie może być tak, że PZPN mówi, że sobie nie ma nic do
zarzucenia - _ powiedział Krzysztof Kwiatkowski.

bEsfzLFP

Minister zapowiedział, zmiany przepisów prawa. _ W moim zakresie, czyli przygotowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości, już powiedziałem co przygotowaliśmy: dozór elektroniczny i tzw. rozprawę odmiejscowioną. Do tego dojdzie zmiana sposobu wydawania decyzji na mecze - _ powiedział Kwiatkowski.

Jeszcze dziś policja przedstawi ministrowi spraw wewnętrznych raport z wydarzeń w Bydgoszczy. Po finałowym spotkaniu o Puchar Polski w piłce nożnej w Bydgoszczy kibice zdemolowali stadion Zawiszy. Opóźniona została również ceremonia wręczania trofeum piłkarzom Legii Warszawa, którzy w rzutach karnych pokonali poznańskiego Lecha.

Policja chce, aby po wydarzeniach w Bydgoszczy wszcząć dwa postępowania: jedno wobec pseudokibiców, a drugie wobec organizatora imprezy, który nieodpowiednio przygotował zabezpieczenie meczu - mówi rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski.

POSŁUCHAJ RZECZNIKA KGP:

Sokołowski przypomina, że bydgoska policja wydała negatywną opinię na temat bezpieczeństwa na tym stadionie, a komendant wojewódzki policji wystosował wniosek do wojewody o wydanie zakazu odbycia tego meczu.

bEsfzLFV

POSŁUCHAJ RZECZNIKA KGP:

Rzecznik tłumaczy, że za bezpieczeństwo na stadionie odpowiada organizator imprezy. Według Sokołowskiego policja interweniowała w odpowiednim czasie, a dzięki sprowadzeniu armatki wodnej udało się oddzielić obie grupy pseudokibiców. Sokołowski tłumaczy, że na stadionie nie zatrzymano żadnego podejrzanego, bo policja nie chciała eskalować agresji tłumu. Teraz funkcjonariusze będą badać nagrania z kamer i ustalać tożsamość osób, które złamały prawo

Jak podaje _ Gazeta Pomorska _, chuligani już przed meczem rzucali petardami w kierunku między innymi ochroniarzy, fotoreporterów oraz w autokar z piłkarzami Lecha. Nie przestali także po pierwszym gwizdku sędziego. Jeszcze przed ostatnim rzutem karnym wielu fanów ze stolicy wbiegło na murawę. Później to samo uczynili _ kibice _ z Poznania. Na szczęście nie doszło do bezpośredniego starcia dwóch zwaśnionych grup. Jednak _ kibice _ Lecha zaczęli niszczyć zajmowaną przez siebie trybunę. Wyłamali płoty, wyrywali siedziska, rozbijali głośniki. Policja zmuszona była do oddania strzałów ostrzegawczych. Sytuacje udało się opanować dopiero po kilkunastu minutach. Między innymi dzięki użyciu przez policję armatki wodnej.

bEsfzLFW
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/140/t113036.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/kibole;pod;specjalnym;e-nadzorem,195,0,763075.html) Kibole pod specjalnym e-nadzorem Pseudokibice-recydywiści będą musieli w czasie meczu być w domach.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/218/t85722.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/szykuja;ostre;prawo;na;kiboli,58,0,806458.html) Szykują ostre prawo na kiboli W maju do Sejmu ma być złożony projekt ustawy na temat bezpieczeństwa na mistrzostwach Euro 2012.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/98/t136546.jpg ) ] (http://manager.money.pl/styl/media/artykul/guardian;polska;to;stadiony;i;koscioly,54,0,806454.html) "Guardian": Polska to stadiony i kościoły Piłkarskie stadiony to murawa optymizmu, pisze dziennik.
bEsfzLGq
wiadomości
kraj
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)