Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowy Jork zwalcza palaczy. Ostry zakaz

0
Podziel się:

Od dziś obowiązuje zakaz palenia na miejskich deptakach, plażach, basenach, parkach itp. miejscach rekreacji. Celem zakazu jest ochrona zdrowia osób niepalących.

Nowy Jork zwalcza palaczy. Ostry zakaz
(Dafin /Dreamstime)

Władze Nowego Jorku kontynuują ostrą rozprawę z nikotyną. Od dziś obowiązuje zakaz palenia na miejskich deptakach, plażach, basenach, parkach itp. miejscach rekreacji. Celem zakazu jest ochrona zdrowia osób niepalących.

Z papierosem nie będzie można spacerować między innymi na słynnym, zwykle bardzo zatłoczonym, Times SquareSquare ani w malowniczym Parku Centralnym. Zakazem objęto siedem nowojorskich plaż a także okalające je nadmorskie promenady. Złamanie zakazu grozi karą 50 dolarów.

Animatorem walki z paleniem był burmistrz Nowego Jorku Michael Bloomberg. Zdołał on sobie zyskać poparcie Rady Miejskiej, która już w roku 2002 przyłączyła się do kampanii chronienia tych, którzy nie palą przed skutkami nikotyny.

Zobacz także: Zobacz reportaż CBS News (ang.):

Stosowne przepisy weszły w życie w marcu 2003 roku. Dwa lata później zaczął obowiązywać zakaz palenia w większości barów i restauracji. Palacze nie mogą się oddawać swojemu nałogowi także w miejscach pracy.

- _ To będzie chroniło nowojorczyków przed skutkami biernego palenia i pomoże również utrzymać w czystości nasze parki i plaże _ - uzasadniała Susan Kansagra z miejskiego Wydziału Zdrowia.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/50/t90930.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/agresywni;palacze;ostry;zakaz;i;bojki,111,0,749679.html) Agresywni palacze. Ostry zakaz i bójki
Władze metropolii powołują się na badania. Jak twierdzi Wydział Zdrowia na podstawie przeprowadzonych w 2009 roku badań, aż 57 proc. niepalących nowojorczyków miało we krwi podwyższony poziom produktu ubocznego nikotyny. Było to spowodowane przebywaniem w sąsiedztwie palaczy. W innych rejonach kraju podobny wskaźnik wynosił 45 proc.

Ograniczenia dla palaczy budzą sporo sprzeciwów. Początkowo niektórzy nowojorczycy przenosili się do barów i restauracji w sąsiednim New Jersey, ale ponieważ było to niewygodne, dali za wygraną. Jednocześnie restrykcje okazały się skuteczne. Jeśli w 2002 roku liczba palaczy w Nowym Jorku sięgała 21,5 proc., sześć lat później spadła do 15,8 proc.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/201/t37321.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/mniej;papierosow;w;chinskiej;telewizji,249,0,770809.html) Mniej papierosów w chińskiej telewizji W Chinach jest blisko 300 mln palaczy. Stanowi to jedną trzecią światowej populacji osób palących.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/62/t126526.jpg ) ] (http://manager.money.pl/ludzie/wywiady/artykul/e-dymek;com;jak;palic;w;barze;pomimo;zakazu,118,0,737398.html) E-dymek.com: Jak palić w barze pomimo zakazu? Alternatywą dla tradycyjnego dymka mogą być papierosy elektroniczne.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/171/t111787.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/palacz;puszcza;z;dymem;208;zlotych;miesiecznie,73,0,715593.html) Palacz puszcza z dymem 208 złotych miesięcznie W Polsce pali co trzeci dorosły mężczyzna i co piąta kobieta. Najwięcej zarabia państwo.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)