Notowania

zakaz palenia
24.05.2011 08:35

Nowy Jork zwalcza palaczy. Ostry zakaz

Od dziś obowiązuje zakaz palenia na miejskich deptakach, plażach, basenach, parkach itp. miejscach rekreacji. Celem zakazu jest ochrona zdrowia osób niepalących.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Dafin /Dreamstime)

Władze Nowego Jorku kontynuują ostrą rozprawę z nikotyną. Od dziś obowiązuje zakaz palenia na miejskich deptakach, plażach, basenach, parkach itp. miejscach rekreacji. Celem zakazu jest ochrona zdrowia osób niepalących.

Z papierosem nie będzie można spacerować między innymi na słynnym, zwykle bardzo zatłoczonym, Times SquareSquare ani w malowniczym Parku Centralnym. Zakazem objęto siedem nowojorskich plaż a także okalające je nadmorskie promenady. Złamanie zakazu grozi karą 50 dolarów.

Animatorem walki z paleniem był burmistrz Nowego Jorku Michael Bloomberg. Zdołał on sobie zyskać poparcie Rady Miejskiej, która już w roku 2002 przyłączyła się do kampanii chronienia tych, którzy nie palą przed skutkami nikotyny.

Zobacz reportaż CBS News (ang.):

Stosowne przepisy weszły w życie w marcu 2003 roku. Dwa lata później zaczął obowiązywać zakaz palenia w większości barów i restauracji. Palacze nie mogą się oddawać swojemu nałogowi także w miejscach pracy.

- _ To będzie chroniło nowojorczyków przed skutkami biernego palenia i pomoże również utrzymać w czystości nasze parki i plaże _ - uzasadniała Susan Kansagra z miejskiego Wydziału Zdrowia.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/50/t90930.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/agresywni;palacze;ostry;zakaz;i;bojki,111,0,749679.html) Agresywni palacze. Ostry zakaz i bójki
Władze metropolii powołują się na badania. Jak twierdzi Wydział Zdrowia na podstawie przeprowadzonych w 2009 roku badań, aż 57 proc. niepalących nowojorczyków miało we krwi podwyższony poziom produktu ubocznego nikotyny. Było to spowodowane przebywaniem w sąsiedztwie palaczy. W innych rejonach kraju podobny wskaźnik wynosił 45 proc.

Ograniczenia dla palaczy budzą sporo sprzeciwów. Początkowo niektórzy nowojorczycy przenosili się do barów i restauracji w sąsiednim New Jersey, ale ponieważ było to niewygodne, dali za wygraną. Jednocześnie restrykcje okazały się skuteczne. Jeśli w 2002 roku liczba palaczy w Nowym Jorku sięgała 21,5 proc., sześć lat później spadła do 15,8 proc.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/201/t37321.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/mniej;papierosow;w;chinskiej;telewizji,249,0,770809.html) Mniej papierosów w chińskiej telewizji W Chinach jest blisko 300 mln palaczy. Stanowi to jedną trzecią światowej populacji osób palących.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/62/t126526.jpg ) ] (http://manager.money.pl/ludzie/wywiady/artykul/e-dymek;com;jak;palic;w;barze;pomimo;zakazu,118,0,737398.html) E-dymek.com: Jak palić w barze pomimo zakazu? Alternatywą dla tradycyjnego dymka mogą być papierosy elektroniczne.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/171/t111787.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/palacz;puszcza;z;dymem;208;zlotych;miesiecznie,73,0,715593.html) Palacz puszcza z dymem 208 złotych miesięcznie W Polsce pali co trzeci dorosły mężczyzna i co piąta kobieta. Najwięcej zarabia państwo.
Tagi: zakaz palenia, nowy jork, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz