Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nowy dokument w sprawie zbrodni katyńskiej ujawniowy w Rosji

0
Podziel się:

Pojawiła się możliwość odpowiedzenia na pytanie, kiedy zredagowano pierwszą wersję decyzji o straceniu 22 tys. Polaków - zaznacza dziennik.

Nowy dokument w sprawie zbrodni katyńskiej ujawniowy w Rosji
(Ency/public domain)
bEJuzKoR

Rosyjska Nowaja Gazieta opublikowała nowy dokument, który może pomóc w uściśleniu daty decyzji Józefa Stalina o rozstrzelaniu polskich oficerów w 1940 roku.

Odnaleziony przez profesor Natalię Lebiediewą w Rosyjskim Państwowym Archiwum Historii Społeczno-Politycznej dokument to opatrzony klauzulą _ ściśle tajne _ list szefa NKWD Ławrientija Berii i szefa partii komunistycznej na Ukrainie Nikity Chruszczowa do Stalina o wysłaniu na Syberię 22-25 tys. członków rodzin Polaków, _ podlegających rozstrzelaniu _.

Datowany 29 lutego 1940 roku list ma numer 793/b. Dotyczący rozstrzelania polskich jeńców list Berii do Stalina nosi natomiast numer 794/b. _ Pojawiła się możliwość odpowiedzenia na pytanie, kiedy zredagowano pierwszą wersję decyzji o straceniu 22 tys. Polaków _ - zaznacza _ Nowaja Gazieta _.

bEJuzKoT

Przypomina jednocześnie, że ostateczna wersja listu Berii w sprawie egzekucji oficerów nie ma konkretnej daty, a tylko adnotację o sporządzeniu jej w marcu, co było dla stalinistów pretekstem dla prób kwestionowania prawdy historycznej na temat zbrodni katyńskiej.

_ Teraz żadne preteksty im już nie pozostały: tego samego dnia co pierwszą wersję listu w sprawie rozstrzelania zarejestrowano list Berii i Chruszczowa do Stalina o konieczności wysłania na Syberię od 22 do 25 tys. członków rodzin wszystkich podlegających rozstrzelaniu _ - podkreśla _ Nowaja Gazieta _.

Według niej _ po ujawnieniu listu Berii i Chruszczowa z 29 lutego o numerze 793/b staje się oczywiste, że pierwsza wersja listu Berii do Stalina o numerze 794/b mogła być napisana nie wcześniej niż 29 lutego. Nie mogła być również napisana później, gdyż jak oświadczył szef zarządu rejestracji i zasobów archiwalnych Federalnej Służby Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej W. Christoforow, dokumenty o numerach 795/b i 796/b noszą także datę 29 lutego _.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosja reaguje na aferę taśmową. "Zwalanie winy" _ Powstała niezręczność obowiązkowo musi być na kogoś "zwalona" _ - oświadczył rosyjski minister.
Adam Nergal Darski zatrzymany w Rosji _ Kiedy powiedziałem, że nie ruszymy się z klubu bez obecności kogoś z polskiej ambasady zagrozili, że wywiozą nas siła _ - opowiada muzyk.
Jest szansa na poprawę stosunków z Rosją? Ostatni sukces Polski w relacjach z Rosją to wprowadzenie małego ruchu granicznego z obwodem kaliningradzkim.
bEJuzKpu
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)