Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nowy skład PKW. Spływają propozycje kandydatur

0
Podziel się:

Prezes NSA przedstawił już swoje rekomendacje. W najbliższym czasie to samo zrobią szefowie Sądu Najwyższego i Trybunału Konstytucyjnego.

Dotychczasowi sędziowie PKW podali się do dymisji</br>
Dotychczasowi sędziowie PKW podali się do dymisji</br> (PAP/Bartłomiej Zborowski)

Prezydent Bronisław Komorowski dostał od prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego propozycje kandydatur do Państwowej Komisji Wyborczej - poinformowała szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek. Jak dodała, prezydent oczekuje na propozycje od prezesów Sądu Najwyższego i Trybunału Konstytucyjnego.

Wczoraj Państwowa Komisja Wyborcza podała zbiorcze wyniki II tury wyborów wójtów, burmistrzów, prezydentów miast i tym samym zakończyły się tegoroczne wybory samorządowe. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami ośmioro sędziów PKW zrezygnowało z zasiadania w Komisji - to konsekwencja problemów z wyborczym systemem informatycznym i opóźnień w ogłaszaniu wyników wyborów. Teraz do prezesów Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego należy wskazanie kolejnych osób do składu PKW, które powołane zostaną przez prezydenta.

W ubiegłym tygodniu Bronisław Komorowski spotkał się z prezesami: TK Andrzejem Rzeplińskim i NSA Romanem Hauserem oraz pierwszą prezes SN Małgorzatą Gersdorf.

_ - Prezesi podczas rozmów z panem prezydentem byli zgodni, że kandydatury na członków PKW powinny być przedstawione w relatywnie nieodległym czasie. Wszyscy mamy świadomość przyszłorocznego kalendarza wyborów, także i tego, że niebawem mają się odbyć wybory uzupełniające do Senatu. Nikt jednak nie ma prawa wpływać ani na decyzje sędziów, ani ich ponaglać, bo to wyłącznie w ich rękach leży wzięcie odpowiedzialność za wskazanie kandydatów na członków PKW _ - podkreśliła Trzaska-Wieczorek.

Wybory uzupełniające do Senatu będą musiały się odbyć w okręgu katowickim, ponieważ z końcem października wygasł mandat senatorski b. wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej, która została komisarzem UE. W przyszłym roku odbędą się wybory prezydenckie, a następnie parlamentarne.

W skład PKW zgodnie z Kodeksem wyborczym wchodzi dziewięciu sędziów: trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego, wskazanych przez prezesa Trybunału, trzech sędziów Sądu Najwyższego, wskazanych przez pierwszego prezesa tego sądu, trzech sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego, wskazanych przez prezesa NSA. Powołuje ich prezydent na mocy postanowienia.

Po rezygnacji dotychczasowych członków PKW, prezes NSA już przekazał propozycje kandydatur do PKW. Prezes TK zapowiedział we wtorek, że jeszcze w tym tygodniu wskaże kandydatów do PKW. Zespół prasowy SN informował w ubiegłym tygodniu, że prezes SN przedstawi _ kandydatury na członków PKW po zrzeczeniu się aktualnych członków PKW desygnowanych przez pierwszego prezesa _.

Po kłopotach z systemem informatycznym w wyborach samorządowych z pracy w Komisji zrezygnowało ośmioro sędziów PKW, w tym jej dotychczasowy przewodniczący Stefan Jaworski. Po ich odejściu jedynym członkiem Komisji pozostaje sędzia SN Wiesław Kozielewicz, który w jej skład wszedł pod koniec listopada w miejsce sędziego Stanisława Kosmala, który odszedł z PKW z powodu ukończenia 70 lat.

W poniedziałek po ogłoszeniu wyników II tury wyborów samorządowych Jaworski na konferencji prasowej powiedział, że sędziom PKW jest przykro z powodu kłopotów z systemem informatycznym i powstałych w związku z tym opóźnień. - _ Mimo wszystko nie zasłużyliśmy na tak zmasowaną krytykę _ - ocenił.

Jak przypomniał, w czasie wyborów samorządowych _ ujawniła się niesprawność systemu informatycznego, która skomplikowała i znacznie opóźniła ogłoszenie wyników głosowania _ z 16 listopada. W imieniu PKW zapewnił jednak, że niesprawność systemu _ nie wpłynęła na rzetelność przeprowadzonych czynności wyborczych i respektowanie gwarancji określonych w Kodeksie wyborczym _.

Prezydent Komorowski powiedział dziś w radiu RMF FM, że w planie odbudowy zaufania społecznego do wyborów, następnym krokiem - po zakończeniu wyborów samorządowych są: zmiana członków PKW, wyciągnięcie wniosków i uruchomienie mechanizmów naprawczych przez nowy skład PKW, a następnie nowelizacja Kodeksu wyborczego, którą przygotuje Kancelaria Prezydenta.

Czytaj więcej w Money.pl
Kiedy decyzja o nowym składzie PKW? - _ Komisja niewątpliwie odpowiada za awarię systemu sumowania głosów _ - przyznaje Bronisław Komorowski.
Komorowski o wyborze nowego składu PKW Prezydent spotkał się dziś z prezesem Trybunału Konstytucyjnego Andrzejem Rzeplińskim, z prezesem Naczelnego Sądu Administracyjnego Romanem Hauserem oraz I prezes Sądu Najwyższego Małgorzatą Gersdorf.
Państwowa Komisja Wyborcza do zmiany - dymisję ogłosił cały skład. Politycy są zadowoleni? Nie wszyscy odchodzą z powodu problemów z systemem liczenia głosów.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)