Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowy skład PKW. Kancelaria Prezydenta dostała propozycje kandydatur

0
Podziel się:

W skład PKW zgodnie z Kodeksem wyborczym wchodzi 9 sędziów: trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego, trzech sędziów Sądu Najwyższego oraz trzech sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Nowy skład PKW. Kancelaria Prezydenta dostała propozycje kandydatur
(PAP/Jacek Turczyk)

Do Kancelarii Prezydenta wpłynęły ze strony Sądu Najwyższego, Trybunału Konstytucyjnego i Naczelnego Sądu Administracyjnego propozycje kandydatów na członków PKW - poinformowała szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek. Dodała, że dokumenty zostaną jutro przesłane do kontrasygnaty premier.

_ - Do Kancelarii Prezydenta wpłynęły już od prezesów: Sądu Najwyższego, Trybunału Konstytucyjnego i Naczelnego Sądu Administracyjnego propozycje kandydatów na członków Państwowej Komisji Wyborczej, celem uzupełnienia jej składu. W dniu jutrzejszym dokumenty zostaną przesłane do kontrasygnaty pani premier Ewy Kopacz _ - powiedziała Trzaska-Wieczorek.

Wczoraj Państwowa Komisja Wyborcza podała zbiorcze wyniki II tury wyborów wójtów, burmistrzów, prezydentów miast i tym samym zakończyły się tegoroczne wybory samorządowe. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami ośmioro sędziów PKW zrezygnowało z zasiadania w Komisji - to konsekwencja problemów z wyborczym systemem informatycznym i opóźnień w ogłaszaniu wyników wyborów. Teraz do prezesów Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego należy wskazanie kolejnych osób do składu PKW, które powołane zostaną przez prezydenta.

W ubiegłym tygodniu Bronisław Komorowski spotkał się z prezesami: TK Andrzejem Rzeplińskim i NSA Romanem Hauserem oraz pierwszą prezes SN Małgorzatą Gersdorf.

_ - Prezesi podczas rozmów z panem prezydentem byli zgodni, że kandydatury na członków PKW powinny być przedstawione w relatywnie nieodległym czasie. Wszyscy mamy świadomość przyszłorocznego kalendarza wyborów, także i tego, że niebawem mają się odbyć wybory uzupełniające do Senatu. Nikt jednak nie ma prawa wpływać ani na decyzje sędziów, ani ich ponaglać, bo to wyłącznie w ich rękach leży wzięcie odpowiedzialności za wskazanie kandydatów na członków PKW _ - podkreśliła Trzaska-Wieczorek.

Wybory uzupełniające do Senatu będą musiały się odbyć w okręgu katowickim, ponieważ z końcem października wygasł mandat senatorski byłej wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej, która została komisarzem UE. W przyszłym roku odbędą się wybory prezydenckie, a następnie parlamentarne.

W skład PKW zgodnie z Kodeksem wyborczym wchodzi dziewięciu sędziów: trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego, wskazanych przez prezesa Trybunału, trzech sędziów Sądu Najwyższego, wskazanych przez pierwszego prezesa tego sądu, trzech sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego, wskazanych przez prezesa NSA. Powołuje ich prezydent na mocy postanowienia.

Po kłopotach z systemem informatycznym w wyborach samorządowych z pracy w Komisji zrezygnowało ośmioro sędziów PKW, w tym jej dotychczasowy przewodniczący Stefan Jaworski. Po ich odejściu jedynym członkiem Komisji pozostaje sędzia SN Wiesław Kozielewicz, który w jej skład wszedł pod koniec listopada w miejsce sędziego Stanisława Kosmala, który odszedł z PKW z powodu ukończenia 70 lat.

Wczoraj po ogłoszeniu wyników II tury wyborów samorządowych Jaworski na konferencji prasowej powiedział, że sędziom PKW jest przykro z powodu kłopotów z systemem informatycznym i powstałych w związku z tym opóźnień. _ Mimo wszystko nie zasłużyliśmy na tak zmasowaną krytykę _ - ocenił.

Jak przypomniał, w czasie wyborów samorządowych _ ujawniła się niesprawność systemu informatycznego, która skomplikowała i znacznie opóźniła ogłoszenie wyników głosowania _ z 16 listopada. W imieniu PKW zapewnił jednak, że niesprawność systemu _ nie wpłynęła na rzetelność przeprowadzonych czynności wyborczych i respektowanie gwarancji określonych w Kodeksie wyborczym _.

Prezydent Komorowski powiedział dzisiaj w radiu RMF FM, że w planie odbudowy zaufania społecznego do wyborów, następnym krokiem - po zakończeniu wyborów samorządowych są: zmiana członków PKW, wyciągnięcie wniosków i uruchomienie mechanizmów naprawczych przez nowy skład PKW, a następnie nowelizacja Kodeksu wyborczego, którą przygotuje Kancelaria Prezydenta.

Czytaj więcej w Money.pl
Polacy przestali ufać ministrowi Sikorskiemu W badaniu CBOS sprzed miesiąca zaufanie do Sikorskiego deklarowało 50 proc. badanych, co dawało szefowi MSZ drugie miejsce w rankingu, za prezydentem, ale przed premierem. Dziś ufa mu 35 proc. badanych.
"Nie ma wolności bez przedsiębiorczości" Prezydent przedstawił projekt zmian w ordynacji podatkowej, przygotowany przez Kancelarię Prezydenta RP.
Ważne zmiany dla emerytów. Koszt: 1,7 mld zł Świadczenia z FUS zostaną podwyższone o 1,08 proc., jednak podwyżka nie może być mniejsza niż o 36 zł.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)