Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nowy skład PKW i zmiany w Kodeksie wyborczym. Prezydent apeluje

0
Podziel się:

- Komisja niewątpliwie odpowiada za awarię systemu sumowania głosów - przyznaje Bronisław Komorowski.

Nowy skład PKW i zmiany w Kodeksie wyborczym. Prezydent apeluje
(PAP/Jacek Turczyk)

Następnymi krokami odbudowy zaufania społecznego do systemu wyborczego jest powołanie PKW w nowym składzie oraz nowelizacja Kodeksu wyborczego - uważa prezydent Bronisław Komorowski. Prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński zapowiedział, że jeszcze w tym tygodniu wskaże kandydatów do PKW.

Wczoraj Państwowa Komisja Wyborcza podała zbiorcze wyniki II tury wyborów wójtów, burmistrzów, prezydentów miast i tym samym zakończyły się tegoroczne wybory samorządowe. Ośmioro sędziów PKW zrezygnowało z zasiadania w Komisji - to konsekwencja problemów z wyborczym systemem informatycznym i opóźnień w ogłaszaniu wyników wyborów. Teraz prezesi Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego muszą wskazać kolejne osoby do składu PKW, które powołane zostaną przez prezydenta.

Prezes TK Andrzej Rzepliński w radiowej Trójce zapowiedział, że jeszcze w tym tygodniu wskaże prezydentowi sędziów TK mających być powołanych do Komisji. Kandydatów przedstawią także prezes NSA oraz pierwszy sędzia SN.

Bronisław Komorowski powiedział dziś w radiu RMF FM, że w planie odbudowy zaufania społecznego do wyborów, następnym krokiem - po zakończeniu wyborów samorządowych są: zmiana członków PKW, wyciągnięcie wniosków i uruchomienie mechanizmów naprawczych przez nowy skład PKW, a następnie nowelizacja Kodeksu wyborczego, którą przygotuje Kancelaria Prezydenta.

Pytany, czy nowa Komisja zdąży odbudować system do czasu wyborów uzupełniających do Senatu, prezydent odpowiedział, że _ trzeba jej w tym pomóc, a nie przeszkadzać, nie jątrzyć jeszcze bardziej _. Wybory uzupełniające będą musiały się odbyć w okręgu katowickim, ponieważ z końcem października wygasł mandat senatorski b. wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej, która została komisarzem UE.

_ - Komisja niewątpliwie odpowiada za awarię systemu sumowania głosów, odpowiada za sprawienie wrażenie, że policzy szybko, a policzyła stosunkowo wolno; być może jest też pytanie, czy była wystarczająca i słuszna akcja edukacyjno-informacyjna, ale cały szereg błędów wynikał z kształtu Kodeksu wyborczego przegłosowanego przez parlament na przełomie 2010 i 2011 r. _ - stwierdził prezydent.

- Według niego _ jeśli się uznaje, że są poważne błędy, to warto zawsze zaczynać od siebie _. _ Jeśli siły polityczne, które głosowały i współtworzyły Kodeks wyborczy, dzisiaj udają, że to nie jest ich odpowiedzialność, to ja czegoś tutaj nie rozumiem _ - mówił Komorowski.

_ - Warto przypomnieć tym autorom i siłom politycznym - a to był cały parlament - że jeśli się popełniło błąd, to przynajmniej należy deklarować wolę współpracy w wycofaniu się z tego błędu, a nie wysadzać cały system w powietrze _ - zaznaczył prezydent, odnosząc się do zarzutów PiS dotyczących fałszowania wyborów. Argumentował, że _ jeśli się oskarża o fałszerstwo całą Polskę, to jest to w jakiejś mierze podkładanie ładunku wybuchowego pod demokrację _.

Komorowski podkreślił, że trzeba wrócić do przepisów przewidujących rozdzielanie głosów nieważnych na dwie kategorie: głosy puste - _ albo nieoddane za kimkolwiek, albo oddane przeciwko wszystkim _ - oraz głosy błędnie wypełnione. Jak zaznaczył, zlikwidowanie tego podziału przez parlament, także przez posłów PiS, w odniesieniu do wyborów do sejmików wojewódzkich _ budzi wątpliwości _. _ - Postaram się to naprawić - nie swój błąd, ale błąd parlamentu - poprzez nowelizację Kodeksu wyborczego _ - zapowiedział prezydent. Według Komorowskiego trzeba też zmienić system elektronicznego sumowania głosów.

Prezydent podkreślił, że polskie prawo wyklucza powtórkę wyborów do sejmików wojewódzkich. _ - Należy szukać sposobu na uzdrowienie sytuacji w zakresie sposobu przeprowadzania wyborów, ale nie posuwając się po manowcach prawnych, tylko w ramach realiów prawnych, a one są takie, że nie ma możliwości powtórzenia wyborów, poza decyzją sądów _ - zaznaczył. Dodał, że ponowne głosowanie będzie możliwe tylko w danym okręgu wyborczym, _ jeżeli sąd taki werdykt wyda, a w poprzednich wyborach to się zdarzało _.

W ocenie prezydenta zarzuty sfałszowania wyborów są szkodliwe z punktu widzenia demokracji i jest to element gry partyjno-politycznej. _ - To jest bardzo poważne oskarżenie, w gruncie rzeczy pod adresem całej Polski _ - podkreślił prezydent. Uznał, że jest nielogiczne i niekonsekwentne to, że ta sama partia, która zarzuca fałszerstwo, apelowała o wzięcie udziału w głosowaniu w drugiej turze wyborów.

Po rezygnacji ośmiorga z dziewięciu członków PKW, włącznie z jej przewodniczącym Stefanem Jaworskim, jedynym członkiem Komisji pozostaje sędzia SN Wiesław Kozielewicz, który w jej skład wszedł pod koniec listopada w miejsce sędziego Stanisława Kosmala, który odszedł z PKW z powodu ukończenia 70 lat.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/174/m327342.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/tusk-o-oskarzeniach-kaczynskiego,237,0,1669357.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Szef Rady Europejskiej karci Kaczyńskiego Zwrócił uwagę, że oskarżenia lidera opozycji kwestionują w istocie to wszystko, co Polacy zbudowali przez ostatnie 25 lat.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/192/m326592.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wybory-samorzadowe-2014-premier-zaapelowala,116,0,1666932.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Kopacz: Władzy nie można przejąć na ulicy W wystąpieniu telewizyjnym Kopacz podkreśliła, że polska demokracja jest silna, stabilna i niezagrożona. Mówiła, że nikt, a zwłaszcza politycy nie mogą twierdzić, że polska demokracja nie działa.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/107/m308843.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wybory-samorzadowe-2014-pkw-czlonkowie,169,0,1666729.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) PKW: nie dostajemy żadnych premii i nagród Jaworski podkreślił, że w mediach od dłuższego czasu ukazują się nieprawdziwe informacje na temat wynagrodzeń członków Państwowej Komisji Wyborczej. W związku z tym zdecydował się na wyjaśnienie tej kwestii.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)