Notowania

podatek cit
28.08.2012 08:38

Nowelizującja ustawy o CIT ukróci optymalizację podatkową

Spółki komandytowo-akcyjne staną się podatnikami CIT od 1 stycznia 2013 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(cmeder/iStockphoto)

*Spółki komandytowo-akcyjne staną się podatnikami CIT od 1 stycznia 2013 roku. Nawet te, u których rok obrotowy właśnie się zaczął - informuje _ Puls Biznesu _. *

Gazeta dodaje, że tak wynika z projektu nowelizującego ustawę o CIT, a także o podatku dochodowym od osób fizycznych - PiT przekazanego wczoraj przez Ministerstwo Finansów do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych.

_ Puls Biznesu _ przypomina, że spółki komandytowo-akcyjne są spółkami osobowymi i w związku z tym nie płacą podatku dochodowego, a ich akcjonariusze odprowadzają go dopiero od otrzymanych dywidend. W związku z tym taka spółka przez lata może nie podejmować decyzji o dywidendzie i co za tym idzie nie płacić podatku dochodowego. Dzięki temu spółki komandytowo-akcyjne stały się bardzo popularnym sposobem tak zwanej optymalizacji podatkowej.

Korzyści, które z tego powodu odnoszą, skończą się dzięki prostemu zabiegowi.Spółki staną się podatnikami CIT, chociaż nie zostaną osobami prawnymi. Zachowają więc obecny status jako przedsiębiorstwo, ale we wszystkich rozwiązaniach będą traktowane jak podatnicy CIT.

Czytaj więcej w Money.pl
Firmy czeka spora ulga. Już w przyszłym roku Firmy nie będą musiały kredytować fiskusa. Zmieniają się przepisy o CIT i PIT.
Znika bezsensowny przepis. Skorzystasz? W tym roku przedsiębiorcy po raz ostatni wpłacają w grudniu podwójną zaliczkę na podatek dochodowy. Co roku narażała ich na utratę płynności finansowej.
Podatkowa rewolucja PiS. Co ma się zmienić? Jarosław Kaczyński zapowiedział przełom w systemie podatkowym. Przedstawił projekty trzech ustaw.
Tagi: podatek cit, cit, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz