Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowelizacja ustawy refundacyjnej. Pośpiech niewskazany

0
Podziel się:

Minister Arłukowicz przedstawił komisji zdrowia propozycje zmian w ustawie refundacyjnej. Wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej apeluje, aby tryb prac nad nowelizacją nie był zbyt pilny.

Nowelizacja ustawy refundacyjnej. Pośpiech niewskazany
(PAP/Paweł Kula)

Posłowie z komisji zdrowia rozpoczęli pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy refundacyjnej. Jego założenia przedstawił posłom minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.

O godzinie 17 posłowie po zadaniu pytań udali się na przerwę - ze względu na głosowania. Komisja wznowiła pracę o 18.30. Przewodniczący Bolesław Piecha (PiS) poinformował, że marszałek Sejmu oczekuje sprawozdania komisji do 12 stycznia do godziny 21.

Jak i kogo karać?

Minister Arłukowicz wyjaśniał, że _ projekt przewiduje odstąpienie od karania lekarzy za niewłaściwe wypisanie recept oraz objęcie abolicją lekarzy, którzy wadliwie wypisali recepty przed dniem wejścia w życie nowelizacji _. _ Proponujemy, aby nowelizacja przewidywała możliwość objęcia, na podstawie decyzji podejmowanej przez ministra zdrowia, refundacją leku o wskazaniach do stosowania, dawkowania lub sposobu podawania innego niż określono w charakterystyce produktu leczniczego _ - poinformował.

Zgodnie z nowelizacją lekarze nie musieliby też wpisywać na recepcie poziomu odpłatności za leki mające jeden poziom refundacji. Leków, które będą wymagały wpisania przez lekarza na recepcie poziomu refundacji, będzie około 200.

Krystyna Skowrońska (PO) pytała o to, _ jak będą karani lekarze, którzy faktycznie nadużywają uprawnień przy wypisywaniu recept i jak nowelizacja wpłynie na szczelność systemu refundacji _. Bolesław Piecha (PiS) dopytywał, czy środowiska lekarskie brały udział w przygotowaniu projektu w związku z tym, że projekt w trybie pilnym nie przeszedł konsultacji społecznych. Piecha dopytywał, w jakim stopniu nowela umożliwi refundowanie leków ze względu na wskazania medyczne, a nie zawarte w charakterystyce produktu leczniczego.

Aptekarze też niezadowoleni

Maciej Orzechowski (PO) chciał dowiedzieć się, ile kontroli zasadności refundacji recept przeprowadzili funkcjonariusze NFZ od 1 stycznia oraz pytał o efekty tych kontroli. Natomiast Piotr Chmielowski (RP) pytał, czy wzór umów, jakie apteki podpisują z NFZ na refundację, był konsultowany z przedstawicielami ich środowiska. Głos zabrali także przedstawiciele środowisk aptekarskich i lekarskich.

Czytaj w Money.pl

Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Grzegorz Kucharewicz zwrócił uwagę, że proponowane zapisy nie zabezpieczają interesów środowiska aptekarskiego. _ - Rozgoryczenie - to bardzo delikatne słowo, jakie przychodzi mi na myśl _ - mówił Kucharewicz. Przypomniał, że w grudniu NRA otrzymała zapewnienie, że szereg niekorzystnych zapisów zostanie usunięty. - _ Nie wiemy do końca, czy będziemy karani _ - dodał i podkreślił, że _ lekarze uzyskali wykreślenie niekorzystnych przepisów o karach oraz abolicję, a aptekarze nie mają żadnego zapisu gwarantującego spokojną pracę w aptece _.

_ - My stwierdziliśmy, że nie możemy zostawić polskiego pacjenta bez możliwości wykupu leków ze zniżką mimo pieczątek (...), wyciągnęliśmy rękę do rządu i pacjenta, ale widać, że trzeba innego modelu - protestu, aby rząd zabezpieczył interesy naszego środowiska _ - mówił prezes NRA. Jednocześnie zaznaczył, że środowisko aptekarskie nie chce prowadzić takiego protestu.

Zaproponował skreślenie w ustawie zapisu, który mówi o tym, że farmaceuta jest zobowiązany do zwrotu kwoty refundacji w przypadku każdego naruszenia rozporządzenia ws. recept. _ - Skreślenie tego artykułu będzie taką samą płaszczyzną jak skreślenie art. 48 par. 8 (dot. karania lekarzy) dla lekarzy _ - ocenił. Dodał, że w prezentowanym projekcie wykreślono zapisy o trybie odwoławczym od kontroli NFZ.

Nie szybko, a dobrze

Wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Konstanty Radziwiłł apelował o to, aby tryb prac nad nowelizacją nie był zbyt pilny, ponieważ _ ustawy nie da się naprawić do jutra _. _ - Nie chodzi o to, by zrobić to jak najszybciej, ale by zrobić to dobrze _ - mówił.

Radziwiłł podkreślał, że _ projekt, który trafił do Sejmu, w porównaniu z tym, jaki był wczoraj prezentowany na stronach Ministerstwa Zdrowia, zmienił się. - W ustawie jest zasada, że wskazania rejestracyjne leku są podstawą do jego refundacji. To jest urzędniczenie medycyną _ - zaznaczył. Zaproponował w imieniu NRL, aby wpisać do ustawy, że leki będą refundowane _ w całym zakresie zastosowań zgodnych z wiedzą medyczną _. Wyraził też obawę, czy _ ciężar zapisów o karaniu lekarzy, który zostanie wykreślony z zapisów ustawy, nie zostanie przeniesiony do umów lekarzy z NFZ _.

Jeżeli Sejm uchwali nowelizację, wówczas trafi ona do Senatu. Najbliższe posiedzenie tej izby zaplanowano na 1 lutego. Nowelizacji tych przepisów domagało się środowisko lekarskie, którego część prowadzi od 1 stycznia protest pieczątkowy. Mimo przedstawienia projektu nowelizacji, protest nie został zawieszony.

Czytaj więcej o proteście lekarzy w Money.pl
Chcą głowy Arłukowicza. Premier proponuje spotkanie Poparcie wniosku PiS deklarują już niektóre kluby parlamentarne. Z kolei lekarze zapowiedzieli swoje kolejne kroki.
NFZ umywa ręce. Zobacz, jakie masz prawa Pacjent kupując leki refundowane może liczyć na szczęście albo na litościwe serce aptekarza. Money.pl sprawdził, jakie mamy prawa.
Nie ma wojny lekarze-aptekarze Bartosz Arłukowicz zapewnia, że wszystkie _ recepty z pieczątką _ powinny być refundowane zgodnie z listą refundacyjną
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)