Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oświata w polsce
17.10.2013 11:59

Nowelizacja przepisów w sprawie kuratorów oświaty. Koniec z łączeniem stanowisk

Senat poparł poselski projekt noweli, który trafi teraz do prezydenta.

Podziel się
Dodaj komentarz
(senat.gov.pl)

Senat poparł nowelizację ustawy o systemie oświaty, zakazującą łączenia stanowiska kuratora oświaty z mandatem radnego. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

W głosowaniu wzięło udział 85 senatorów, 83 było za nowelizacją, a dwóch senatorów wstrzymało się od głosu.

Zgodnie z nowelą nie będzie można łączyć stanowiska kuratora i wicekuratora oświaty z mandatem radnego (w radzie gminy, powiatu albo w sejmiku wojewódzkim). Osoby, które w chwili wejścia w życie tego przepisu będą zajmowały stanowisko kuratora albo wicekuratora sprawując jednocześnie mandat radnego, będą mogły łączyć te funkcje do czasu wygaśnięcia ich mandatu lub odwołania ze stanowiska.

Według autorów projektu nowelizacji - posłów Solidarnej Polski - łączenie stanowiska kuratora lub wicekuratora z mandatem radnego może prowadzić do konfliktu interesów. Istnieje bowiem zagrożenie, że wypełnienie obowiązków na jednym z zajmowanych stanowisk będzie miało wpływ na decyzje podejmowane w związku z innym stanowiskiem lub urzędem. Ma to związek z tym, że kurator sprawuje nadzór pedagogiczny nad publicznymi i niepublicznymi szkołami i placówkami oświatowymi, wykonuje zadania organu wyższego stopnia w stosunku do organów prowadzących szkoły publiczne, czyli samorządów.

W Sejmie wprowadzenie zakazu łączenia stanowiska kuratora z mandatem radnego poparły wszystkie kluby poselskie (nowelizację uchwalono niemal jednogłośnie przy trzech głosach wstrzymujących). Wobec noweli negatywne stanowisko zajął rząd, który wskazuje, że zaproponowane rozwiązania nie mają charakteru systemowego.

Czytaj więcej w Money.pl
Kraków pozywa Skarb Państwa. Ruszył proces Przed krakowskim sądem ruszył proces, jaki Gmina Miejska Krakowa wytoczyła Skarbowi Państwa i wojewodzie o zwrot 5,4 mln zł wydanych przez miasto na realizację rządowych zadań zleconych.
Burmistrz Zakopanego szastał pieniędzmi? Prokuratura wszczęła postępowanie sprawdzające wobec burmistrza Zakopanego, który z budżetu miasta wydał 60 tys. zł na obsługę prawną spraw karnych wytoczonych przeciw niemu i obecnej sekretarz miasta.
Awantura o pieniądze na zabytki Krakowa We Wrocławiu spotkały się władze największych miejskich samorządów, które zgodnie stwierdziły, że na rewaloryzację zabytków w Polsce potrzeba więcej pieniędzy. A te ma Kraków.
Tagi: oświata w polsce, kurator oświaty, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz