Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jarosław Gowin
11.10.2012 16:44

Nowelizacja Kodeksu postępowania karnego. Prokuratorzy w nowej roli

Prokurator będzie w większym stopniu sprawował nadzór nad prowadzonym postępowaniem przygotowawczym, niż je samodzielnie prowadził.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Damian Klamka/East News)

Planowane zmiany w postępowaniu karnym oznaczają zasadniczą zmianę roli prokuratora, który w pierwszej kolejności ma być oskarżycielem przed sądem, a jego rola śledcza ma być zredukowana - mówił w Sejmie wiceminister sprawiedliwości Michał Królikowski.

Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin (na zdjęciu) i Królikowski przedstawili posłom sejmowej komisji ds. zmian w kodyfikacjach założenia przygotowanego projektu nowelizacji Kodeksu postępowania karnego. Rząd we wtorek przyjął przygotowywany od dwóch lat projekt. Zmienić ma się m.in. filozofia prowadzenia procesu. Sąd miałby stać się arbitrem rozsądzającym spór między oskarżycielem a obroną, co w języku prawniczym nosi nazwę kontradyktoryjności.

Królikowski wyjaśnił, że po wprowadzeniu nowelizacji w odniesieniu do prokuratorów będzie widoczna _ zmiana sposobu kultury prowadzenia spraw _. - _ Prokurator będzie w większym stopniu sprawował nadzór nad prowadzonym postępowaniem przygotowawczym, niż je samodzielnie prowadził _ - zaznaczył. Więcej czynności śledczych miałaby wykonywać np. policja.

Jak wskazał, zmiany obejmą także selekcję materiału dowodowego na potrzeby aktu oskarżenia. _ - Prokurator będzie przesyłał treść skargi i zamiast pisać wielostronicowe uzasadnienie, w którym opisuje co zrobił i jakie ma dowody, będzie podawał tezy dowodowe i mówił, jakie dowody chce przeprowadzić na okoliczność tej tezy _ - mówił.

Uczestniczący w posiedzeniu komisji karnista z Uniwersytetu Warszawskiego prof. Piotr Kruszyński zaznaczył, że projekt _ nie ma charakteru kompleksowego _. _ - Bez zasadniczej zmiany modelu postępowania przygotowawczego ta reforma przypomina wyremontowanie dachu i ścian domu, gdy niestety fundamenty gniją _ - powiedział. Dodał, że konieczna jest dyskusja na temat modelu prowadzenia śledztw.

Królikowski odpowiedział, że najważniejsze jest _ zdiagnozowanie podstawowego problemu _. _ Projekt skupia się na postępowaniu sądowym i to jest konsekwencja dokonanego wyboru (...), uznaliśmy, że zmiana modelu postępowania przygotowawczego nie jest bezwzględnie konieczna _ - zaznaczył.

Resort planuje też m.in. zmianę progu kwotowego między przestępstwami a wykroczeniami przeciwko mieniu z 250 zł do kwoty 1 tysiąca zł (chodzi o kradzież, przywłaszczenie, zniszczenie rzeczy) i 300 zł w przypadku zaboru drzewa w lesie. Wykroczenia najczęściej karane są grzywną lub ograniczeniem wolności w postaci prac społecznych.

_ - Podniesienie progu kwotowego może budzić kontrowersje i wywoływać opinie, że to jest źle rozumiana liberalizacja prawa. Kara grzywny jest jednak dużo dotkliwsza dla sprawców, niż toczący się długo proces, który kończy się symbolicznym wyrokiem lub umorzeniem ze względu na niską szkodliwość _ - powiedział Gowin. Zaznaczył, że planowane jest już także zwiększenie wysokości wymierzanych grzywien.

Wśród propozycji zmian w prawie karnym znalazła się też zapowiedź przeniesienia odpowiedzialności za prowadzenie w stanie nietrzeźwości pojazdu innego niż mechaniczny (np. roweru) na poziom kodeksu wykroczeń. Dziś za jazdę rowerem w stanie nietrzeźwości grozi taka sama kara - do 2 lat więzienia - jak za prowadzenie w tym stanie samochodu.

Nowa wersja procedury karnej ma też zapobiegać nadmiernemu wykorzystywaniu w praktyce procesowej środków takich jak areszt, który nie mógłby już być stosowany w sprawach zagrożonych karą do dwóch lat więzienia - dziś nie ma takich ograniczeń. W postępowaniach karnych - także na etapie postępowania wykonawczego - sędziów mieliby wesprzeć referendarze sądowi.

Z planowanymi zmianami w procedurze karnej łączy się też niedawno przedstawiony przez resort sprawiedliwości i skierowany do konsultacji projekt nowego Prawa o prokuraturze dotyczący m.in. organizacji pracy i zarządzania w prokuraturze.

Czytaj więcej w Money.pl
Seremet do wymiany? Premier ujawnił zamiary Donald Tusk przyznał, że ma różne uwagi wobec Prokuratora Generalnego, ale... .
Szef MON zdecydował co dalej z Parulskim Ostatnie słowo w sprawie nominacji szefa prokuratury wojskowej, należy do prezydenta.
Po tych zmianach, sądy mają działać sprawniej Wiceminister sprawiedliwości: - _ Po przekształceniu sądów rejonowych w wydziały zamiejscowe, obywatel będzie miał dostęp do sprawniej działającego sądu _.
Tagi: Jarosław Gowin, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz