Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
umowy śmieciowe
20.11.2014 20:47

Nowelizacja systemu ubezpieczeń społecznych. Senat na "tak"

Ustawa zakładającą ozusowanie umów-zleceń została jednogłośnie przyjęta.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter Poland)
Senat

Senat jednogłośnie i bez poprawek przyjął ustawę zakładającą ozusowanie umów-zleceń. Ustawa, która czeka teraz na podpis prezydenta, przewiduje, że od 2016 roku od każdej tego typu umowy będzie musiała być odprowadzona składka na ubezpieczenie społeczne liczona od co najmniej najniższej płacy.

_ - Ustawa jest korzystna dla wszystkich _ - powiedział IAR senator PO Kazimierz Kleina. - _ Dla pracowników, bo będą mieli prawo do korzystania ze wszystkich świadczeń związanych z ubezpieczeniem w ZUS-ie. I dla pracodawców, bo daje im szanse na to, że umowy podpisywane z pracownikami w różnych firmach będą równorzędne, a więc wyrównuje konkurencję _ - podkreśla Kleina. Dodaje, że minusem ustawy jest to, że podnosi nieco koszty pracy.

Senator PiS Robert Mamątow uważa, że ustawa, choć nie przewiduje odprowadzania składek od pełnego wynagrodzenia, jest jednak krokiem w dobrym kierunku. Senator przypomina, że rozwiązanie to zostało uzgodnione ze związkami zawodowymi.

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych przewiduje, że od 2015 roku oskładkowane będą również dochody członków rad nadzorczych. Według resortu pracy i polityki społecznej, ozusowanie "śmieciówek" zasili kasę ZUS-u dodatkową kwotą 650 mln złotych.

Czytaj więcej w Money.pl
Umowy zlecenie będą oskładkowane. Do ZUS-u popłynie dodatkowe 650 mln złotych Zmiany zapowiadał jeszcze Donald Tusk. Związkowcy się cieszą, pracodawcy już mniej.
W Senacie o ozusowaniu umów zleceń Senat zajmie się też nowelizacją ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, a także ustawą o zakończeniu wieloletniego Programu dla Odry 2006.
Resort znalazł sposób, jak zwiększyć wpływy do ZUS-u. Skąd pieniądze? Zmiany w prawie mogą dotknąć prawie milion Polaków.
Tagi: umowy śmieciowe, prawo podatkowe, wiadomości, wiadmomości, porady, gospodarka, prawo pracy, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz