Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
parking
17.10.2013 14:04

Nowe karty parkingowe dla niepełnosprawnych

Obecnie obowiązujące wzory kart mają być ważne do końca listopada 2014 r. Opłata za ich wydanie to 25 zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Alex92287/CC/Flickr)

Wprowadzenie centralnego rejestru kart uprawniających do parkowania na miejscach dla osób niepełnosprawnych oraz pięcioletniego terminu ich ważności - zakłada nowelizacja ustawy o ruchu drogowym, do której w czwartek Senat wprowadził kilka poprawek.

Według jednej z nich maksymalna opłata za nowe karty parkingowe dla niepełnosprawnych będzie wynosić 1 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, czyli obecnie 38 zł.

Obecnie obowiązujące wzory kart mają być ważne do końca listopada 2014 r. Opłata za ich wydanie to 25 zł.

Zaproponowane w nowelizacji zmiany mają wyeliminować nadużycia związane z używaniem kart, które obecnie wydawane są bezterminowo. Według danych resortu infrastruktury w Polsce wydanych jest ponad 650 tys. takich kart. Częste jest podrabianie kart czy posługiwanie się kartami osób zmarłych lub członków rodzin mieszkających w innym rejonie kraju, podczas gdy taka karta ważna jest tylko wtedy, gdy osoba niepełnosprawna uczestniczy w podróży - jako pasażer lub kierowca. Według szacunków po zmianach pozostanie ok. 180 tys. kart.

Nowelizacja, którą teraz ponownie zajmie się Sejm, zakłada wydanie osobie niepełnosprawnej nowej imiennej karty, z której będzie mogła skorzystać niezależnie od tego, jakim pojazdem jedzie. Nowe karty będą terminowe - ważne dla niepełnosprawnych na okres orzeczenia o niepełnosprawności - maksymalnie do pięciu lat, a przez trzy lata dla placówek obsługujących niepełnosprawnych. W karcie dla placówek będzie wpisany numer rejestracyjny pojazdu.

Według nowych regulacji uprawnione do otrzymania karty będą osoby o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, o ile dodatkowo mają znacznie ograniczoną możliwość samodzielnego poruszania się.

Obok kary za nieuprawnione zajęcie miejsca parkingowego - 500 zł mandatu i 5 punktów karnych, będzie dodatkowa, odrębna kara w trybie kodeksu wykroczeń, wynosząca 2 tys. zł za nieuprawnione posługiwanie się kartą. Zmieni się podmiot wydający kartę - zamiast starosty będzie to przewodniczący powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności.

W wyniku zmian powstanie centralny rejestr kart uprawniających do parkowania na miejscach dla osób niepełnosprawnych jako część Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

W noweli określona została także minimalna liczba miejsc postojowych zagwarantowanych dla pojazdów osób niepełnosprawnych. Tam, gdzie miejsc parkingowych jest w sumie od 6 do 15, ma to być co najmniej jedno miejsce, od 16 do 40 - co najmniej dwa miejsca, od 41 do 100 - co najmniej trzy miejsca, a powyżej 100 miejsc postojowych - przynajmniej 4 proc. ogólnej liczby miejsc.

Czytaj więcej w Money.pl
Będą nowe karty parkingowe dla niepełnosprawnych Za przyjęciem nowelizacji ustaw Prawo o ruchu drogowym oraz Kodeks wykroczeń głosowało 438 posłów, nikt nie był przeciwko, a jedna osoba wstrzymała się od głosu.
Politycy PO przeciw planom resortu zdrowia Chorzy zapłacą więcej za pieluchy, bo resort zdrowia chce ograniczyć wydatki na refundację wyrobów medycznych, które stanowią największy wydatek w budżecie NFZ.
Masz eko-samochód? Tu zaparkujesz za darmo Z takiego przywileju będą mogli skorzystać kierowcy samochodów z napędem hybrydowym lub elektrycznym.
Tagi: parking, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz