Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
egzamin na prawo jazdy
19.01.2013 20:04

Nowe egzaminy prawa jazdy to za mało

Eksperci są zgodni, że trudniejsze egzaminy na prawo jazdy są krokiem do poprawy bezpieczeństwa na drodze. Wystarczającym?

Podziel się
Dodaj komentarz
(Artur Barbarowski/East News)

Eksperci są zgodni - nowe zasady egzaminowania na prawo jazdy są dobrym krokiem w kierunku poprawy bezpieczeństwa na drodze. Nowe testy to jednak za mało.

Były szef stołecznej drogówki Wojciech Pasieczny podkreśla, że nowy system testów, których nie da się wcześniej nauczyć na pamięć to dobry pomysł.

- _ Nowe pytania mają jedną odpowiedź. Są bardzo proste. Duża część to filmiki rzeczywistych sytuacji drogowych. A więc nie będzie to tylko teoretyczne przedstawianie problemu, ale również sytuacje, z którymi młody kierowca może spotkać się na drodze _ - mówi Wojciech Pasieczny.

Były pilot rajdowy Mirosław Wdzięczkowski uważa, że młodzi kierowcy nie mają wielu miejsc w Polsce, żeby bezpiecznie wyszaleć się na sportowym torze. _ - Budujmy tory wyścigowe, żeby ludzie mogli się edukować, żeby mogli się wyszkolić, podnosić technikę jazdy. Wtedy będzie bezpieczniej na drodze. Jak startowałem w rajdach czy wyścigach samochodowych, gdy wyżyłem się w tym rajdzie, to jak jechałem do domu, nie miałem już żadnej chęci do tego żeby, jak ja to nazywam, "upalać" na drodze - _ mówi Mirosław Wdzięczkowski.

Adam Knietowski z Toruńskiej Akademii Jazdy podkreśla, że wielu polskich kierowców przecenia swoje umiejętności i po zdaniu prawa jazdy nie szkoli się. _ - Są źle wyedukowani, nie są świadomi, nie ma pojęcia empatii, nie ma pojęcia jazdy defensywnej. Kierowcy nawet nie myślą, że można się dokształcić - _ mówi Adam Knietowski.

Od dziś obowiązują nowe zasady egzaminów teoretycznych na prawa jazdy. Zmieni się zarówno forma egzaminu jak i treść pytań. Nowością dla kandydatów na kierowców jest test, podczas którego egzaminowany obserwuje prawdziwe zdarzenia na drodze.

Czytaj więcej w Money.pl
Nie zdasz egzaminu na prawko. Wypij za Tuska Andrzej Zwoliński pisze o _ happy hours _ w izbach wytrzeźwień zafundowanym Polakom.
Prawo jazdy po nowemu. Są decyzje Posłowie zagłosowali za zmianami w ustawie o kierujących pojazdami, która dotyczy miedzy innymi egzaminów dla kierowców i oznakowania aut.
Zmiany w prawie. Lepiej dla części rodziców i pacjentów? Ulgi podatkowe i becikowe nie dla każdego, ale za to więcej urlopu dla rodziców, którym urodziło się dziecko - to jedne z ważniejszych zmian przepisów, które wejdą w życie w tym roku.
Tagi: egzamin na prawo jazdy, prawo jazdy, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz