Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowe dowody osobiste bez danych biometrycznych

0
Podziel się:

Wymiana ma rozpocząć się za rok. Nowe dokumenty będą wydawane bezpłatnie.

Nowe dowody osobiste bez danych biometrycznych
(PAP/ DPA)

W latach 2011 - 2015 po nowe dowody zgłosi się około 5 milionów Polaków rocznie. W tym czasie państwo wyda na produkcję dokumentów około 1,25 miliarda złotych. Obywatele za dokumenty nie zapłacą ani złotówki - informuje e-prawnik.pl.

Rada Ministrów przyjęła wczoraj projektem założeń do nowelizacji ustawy o dowodach osobistych. Nowe dowody mają być wydawane Polakom już od roku 2011. Dowód elektroniczny będzie miał taki sam status prawny, jak tradycyjny dowód osobisty.

Rząd zrezygnował jednak z pomysłu, by w dowodzie umieścić odciski palców i biometryczne zdjęcie. Propozycja ministra MSWiA upadła, bo za dużo by kosztowała i budziła wiele kontrowersji, jeśli chodzi o ochronę danych osobowych.

Rzecznik gabinetu Donalda TuskaPaweł Graśpowiedział w radiowej _ Trójce _, że władze nie chcą też gromadzić nadmiaru informacji o obywatelach.

Posłuchaj Pawła Grasia:

dźwięk: IAR

Graś podkreślił, że nowy dokument - karta tożsamości - ma służyć wygodzie obywateli, a nie urzędników.

Po co Polakom nowe dowody osobiste?

Zapisane w chipie dane pozwolą na dokładniejsze potwierdzenie tożsamości. Posługując się nowym dowodem, będziemy mogli złożyć również podpis elektroniczny.

*Wnioski o dowód biometryczny *złożymy w dowolnej gminie na terenie kraju, a nie - jak dotychczas - jedynie w gminie w której jesteśmy zameldowani. Za wymianę starych dokumentów na nowe oraz pierwsze wyrobienie dowodu biometrycznego zapłaci państwo.
Rozmiarami nowy dowód nie będzie się różnił od dokumentów, których używamy obecnie. Znikną z nich jednak dane dotyczące rysopisu (kolor oczu, wzrost). Na dowodzie nie przeczytamy również adresu zamieszkania posiadacza. Nowością będzie natomiast zamieszczenie na dokumencie informacji o obywatelstwie.

Wszystkie dane - jakie przeczytamy na dowodzie oraz te, które dotyczą naszego podpisu elektronicznego - będą zapisane dodatkowo w module elektronicznym. Informacje te trafią też do Rejestru Dowodów Osobistych, z którego skorzystają w razie potrzeby takie służby jak: policja, prokuratura, Straż Graniczna, Służba Wywiadu Wojskowego, Służba Celna, ABW, CBA czy wywiad skarbowy.

Nowy dowód osobisty ma być wykorzystywany jako dokument potwierdzający uprawnienia do korzystania z wielu usług, na przykład medycznych w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Koszty przekroczą miliard złotych

Budowę niezbędnej infrastruktury i systemów informatycznych sfinansuje w większości Unia Europejska. Środki związane z realizacją projektu _ pl.ID - polska ID karta _ wyniosą łącznie 230 mln 869 tys. zł. Budżet państwa pokryje 15 proc. tych wydatków, czyli blisko35 mln zł.

[

Janik: Potrzebny nam polski Social Security Number ]( http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/janik;potrzebny;nam;polski;social;security;number,93,0,571485.html )
Od roku 2014 utrzymanie infrastruktury spadnie na barki państwa. Koszty eksploatacji wyniosą około 30 mln zł rocznie.

Według szacunków MSWiA w latach 2011 - 2015 po nowe dowody będzie się zgłaszać około 5 mln Polaków w ciągu roku. Zakładając, że koszt wytworzenia jednego dokumentu wyniesie między 50 - 58 zł, państwo wyda w ciągu pięciu lat na produkcję dokumentów około 1,25 miliarda złotych.

ZOBACZ TAKŻE:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)