Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowe prawo w UE: obowiązek podawania na etykietach kraju pochodzenia mięsa

0
Podziel się:

Informacja ta ma być dostępna dla konsumentów.

Nowe prawo w UE: obowiązek podawania na etykietach kraju pochodzenia mięsa
(Photoshot/Reporter)

W środę w UE wchodzą w życie przepisy, które zobowiązują do podawania na etykietach kraju pochodzenia mięsa. Jeśli państwo, w którym dokonano uboju, jest inne niż to, gdzie prowadzona była hodowla, informacja ta również ma być dostępna dla konsumentów.

Jeśli zwierzęta urodziły się, były hodowane i poddane ubojowi w tym samym kraju, to etykieta może po prostu podać kraj pochodzenia - wyjaśnia na swoich stronach internetowych Komisja Europejska.

Jeśli natomiast kraj hodowli różni się od kraju uboju, wówczas muszą być dwa oznaczenia. Jeśli mięso będzie importowane z kraju spoza UE, ale eksporter nie poinformuje, w jakim kraju zwierzę było hodowane, na oznaczeniu będzie tylko informacja, że zostało wyhodowane poza UE.

Do tej pory takie wymagania odnosiły się do wołowiny i cielęciny sprowadzanej z krajów trzecich. Teraz reguły te obejmą też wieprzowinę, drób, baraninę i mięso kozie zarówno pochodzące z UE, jak i spoza Unii.

Niestosujący się do nowych reguł przedsiębiorcy będą narażeni na sankcje, czyli np. kary pieniężne.

Czytaj więcej w Money.pl
Zaskakujące dane na temat eksportu żywności W pierwszym kwartale, wartość eksportu produktów rolno-spożywczych przekroczyła 5 mld euro - podała Agencja Rynku Rolnego.
Polska żywność podbija świat. Ale jest problem Eksport żywności w 2014 r. wyniósł ponad 21 mld i był o 4,5 proc. wyższy niż w 2013 r. Dodatnie saldo w handlu żywnością wyniosło 6,7 mld euro.
W tym roku żywność będzie tańsza. Oto najważniejsze powody Zapowiada się kolejny dobry rok dla zbiorów, a popyt ze strony krajów rozwijających się nie rośnie tak szybko.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)