Notowania

nowy dowód osobisty
23.12.2014 17:05

Nowe dowody osobiste od 1 marca 2015 r. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent podpisał ustawę przesuwającą z 1 stycznia na 1 marca 2015 r. termin wejścia w życie przepisów, na mocy których będzie można składać wniosek o wydanie nowego dokumentu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bartosz Krupa/East News)

Prezydent podpisał ustawę przesuwającą z 1 stycznia na 1 marca 2015 r. termin wejścia w życie przepisów, na mocy których będzie można składać wniosek o wydanie nowego dokumentu i odebrać go w dowolnej gminie na terenie kraju.

Nowela zmienia termin wejścia w życie zmian w ustawach: o dowodach osobistych, o ewidencji ludności i Prawie o aktach stanu cywilnego. Zgodnie z nią do 1 marca 2015 r. nie będą wydawane nowe wzory dowodów osobistych. Po 1 stycznia 2015 r. dotychczasowe dowody osobiste zachowają ważność - nie będzie więc konieczności wymiany dokumentów.

Odsunięte w czasie - z 1 stycznia na 1 marca 2015 r. - będą także zmiany w prowadzeniu elektronicznej rejestracji aktów urodzeń, małżeństw i zgonów, i udostępnianie ich odpisów w dowolnym USC.

Wiceszef MSW Piotr Stachańczyk zapewniał, że w ostateczności cały system, który ma łączyć dotychczasowe systemy - PESEL, system aktów stanu cywilnego oraz system dowodów osobistych - mógłby ruszyć 1 stycznia. MSW jednak, pomne choćby doświadczeń PKW, postanowiło przygotować system, jak najlepiej można. Stąd przesunięcie jego wejście w życie o dwa miesiące, co można zrobić bez kosztów - argumentował. _ - Ten system jest, te dwa miesiące nie są po to, by go zbudować - podkreślał Stachańczyk. - Chodzi jedynie o dopięcie go na ostatni guzik, na jaki ma być dopięty _.

W okresie od 1 stycznia do 1 marca 2015 r. nie będą pobierane opłaty skarbowe od wydawania skróconych aktów stanu cywilnego. W myśl przepisów, które pierwotnie miały wejść w życie od 1 stycznia przyszłego roku, utworzony ma zostać elektroniczny rejestr dowodów osobistych. Dostęp do niego będą miały urzędy gmin. Dzięki temu wniosek o wydanie dowodu osobistego będzie można złożyć w dowolnej gminie na terenie całego kraju, niezależnie od miejsca zamieszkania. Będzie także możliwość elektronicznego przesłania wniosku o wydanie dowodu.

Nowy dowód osobisty nie będzie już zawierał informacji o adresie zameldowania, kolorze oczu i wzroście. Nie będzie też zeskanowanego podpisu posiadacza dowodu. Format i wymiary pozostaną takie same jak dotychczas. Natomiast fotografia będzie taka sama jak ta, która obowiązuje w paszportach. Dowód osobisty będzie ważny przez 10 lat od daty wydania, z wyjątkiem dowodu osobistego wydawanego dzieciom poniżej 5. roku życia, który będzie ważny przez 5 lat. Dowód osobisty będzie mógł odebrać w gminie także pełnomocnik.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/142/m287886.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/prezydent-podpisal-ustawe-okolobudzetowa,247,0,1681911.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Płace w budżetówce zamrożone. Na jak długo? To jedno z rozwiązań przewidzianych w podpisanej przez prezydenta Bronisława Komorowskiego tzw. ustawie okołobudżetowej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/125/m324989.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/komorowski-i-merkel-politykami-roku-2014,244,0,1681908.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Komorowski i Merkel politykami roku 2014 Prezydent Bronisław Komorowski po raz czwarty z rzędu otrzymał tytuł polityka roku w sondażu CBOS.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/197/m316101.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/rejestracja-spolek-przez-internet,9,0,1681929.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Rejestracja spółek przez internet. Już możliwa Możliwość rejestracji spółki jawnej oraz spółki komandytowej za pośrednictwem internetu stworzyła nowela Kodeksu spółek handlowych, którą podpisał prezydent Bronisław Komorowski.
Tagi: nowy dowód osobisty, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz