Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowe dowody od 1 marca 2015 r.

0
Podziel się:

Sejm przyjął poprawkę Senatu do ustawy przesuwającej z 1
stycznia na 1 marca 2015 r. termin wejścia w życie przepisów.

Nowe dowody od 1 marca 2015 r.
(Kancelaria Prezesa Rady Ministrów / Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))

Sejm przyjął poprawkę Senatu do ustawy przesuwającej z 1 stycznia na 1 marca 2015 r. termin wejścia w życie przepisów, na mocy których będzie można składać wnioski o wydanie nowego dowodu osobistego w dowolnej gminie na terenie kraju.

Za odrzuceniem poprawki Senatu - zakładającą, że od 1 stycznia, a nie dopiero od 1 marca 2015 r. nie będą pobierane opłaty skarbowe za wydanie skróconego odpisu aktu stanu cywilnego - głosowało jedynie 13 posłów.

Nowela zmienia termin wejścia w życie zmian w ustawach: o dowodach osobistych, o ewidencji ludności i Prawie o aktach stanu cywilnego. Zgodnie z nią do 1 marca 2015 r. nie będą wydawane nowe wzory dowodów osobistych. Po 1 stycznia 2015 r. dotychczasowe dowody osobiste zachowają ważność - nie będzie więc konieczności wymiany dokumentów. Odsunięte w czasie - z 1 stycznia na 1 marca 2015 r. - będą także zmiany w prowadzeniu elektronicznej rejestracji aktów urodzeń, małżeństw i zgonów, i udostępnianie ich odpisów w dowolnym USC.

Podczas czwartkowej debaty w Senacie wiceszef MSW Piotr Stachańczyk zapewniał, że w ostateczności cały system, który ma łączyć dotychczasowe systemy - PESEL, system aktów stanu cywilnego oraz system dowodów osobistych - mógłby ruszyć 1 stycznia.

MSW jednak, pomne choćby doświadczeń PKW, postanowiło przygotować system, jak najlepiej można. Stąd przesunięcie jego wejście w życie o dwa miesiące, co można zrobić bez kosztów - argumentował. _ - Ten system jest, te dwa miesiące nie są po to, by go zbudować _ - podkreślał Stachańczyk. _ Chodzi jedynie o dopięcie go na ostatni guzik, na jaki ma być dopięty _ - dodał.

Senator Janusz Sepioł zwrócił jednocześnie uwagę, że w zaakceptowanej zaledwie dzień wcześniej przez Senat ustawie Karta Dużej Rodziny zniesiono opłaty skarbowe dla osób chcących uzyskać tę kartę, i w związku z tym pobierających akty urodzenia czy ślubu. Wpisana tam była data 1 stycznia 2015 roku - przypominał.

_ - Jeżeli tą obecną ustawą te wszystkie rozwiązania wprowadzamy od 1 marca, pozostaje okres dwóch miesięcy, podczas których ci, którzy staraliby się o zaświadczenia w związku z Kartą Dużej Rodziny, musieliby wnosić opłaty. Trochę jest to w sprzeczności z ideą tej karty _ - mówił Sepioł.

Stąd przed przyjęciem całości ustawy senatorowie zaakceptowali poprawkę zakładającą, że także w okresie od 1 stycznia do 1 marca 2015 nie będą pobierane opłaty skarbowe od wydawania skróconych aktów stanu cywilnego.

W myśl przepisów, które pierwotnie miały wejść w życie od 1 stycznia przyszłego roku, utworzony ma zostać elektroniczny rejestr dowodów osobistych. Dostęp do niego będą miały urzędy gmin. Dzięki temu wniosek o wydanie dowodu osobistego będzie można złożyć w dowolnej gminie na terenie całego kraju, niezależnie od miejsca zamieszkania. Będzie także możliwość elektronicznego przesłania wniosku o wydanie dowodu.

Do wniosku o wydanie dowodu osobistego należy dołączyć fotografię, która powinna być wykonana nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku. Format i wymiary nowego dowodu osobistego pozostaną takie same jak dotychczas. Natomiast fotografia będzie taka sama jak ta, która obowiązuje w paszportach. Dowód osobisty będzie ważny przez 10 lat od daty wydania, z wyjątkiem dowodu osobistego wydawanego dzieciom poniżej 5. roku życia, który będzie ważny przez 5 lat. Dowód osobisty będzie mógł odebrać w gminie także pełnomocnik.

Nowy wzór dowodu osobistego nie będzie już zawierał informacji o adresie zameldowania, kolorze oczu i wzroście. Nie będzie też zeskanowanego podpisu posiadacza dowodu osobistego.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/97/m264033.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/bulgaria-byly-szef-agencji-bezpieczenstwa,240,0,1676784.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) To może uderzyć w bezpieczeństwo Bułgarii Były szef bułgarskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (DANS) Petko Sertow opuścił Bułgarię przez przejście Kułata w kierunku Grecji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/142/m16270.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/nowe-dowody-osobiste-dwa-miesiace-pozniej--,151,0,1673623.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Nowe dowody osobiste? Poczekamy do... Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustaw: o dowodach osobistych, o ewidencji ludności oraz Prawo o aktach stanu cywilnego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/255/m326911.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/zatrzymanie-dziennikarzy-w-pkw-resort,243,0,1673459.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) MSW przeprasza za incydent w siedzibie PKW Zatrzymanie dziennikarzy podczas zajść w PKW nie powinno się zdarzyć. Przepraszam tych, których to dotknęło, których to bulwersowało - mówi minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska.
[ ( http://static1.interaktywnie.com/i/134/327558_mhp.jpg ) ] (http://interaktywnie.com/biznes/newsy/portale/ministerstwo-spraw-wewnetrznych-ostrzega-przed-stronami-klonami-swoich-serwisow-249669#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Kupujesz samochód? MSW ostrzega przed... Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ostrzega przed stroną, która oferuje sprawdzanie legalności pojazdów.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)