Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowa ustawa o cudzoziemcach. Co zmieni?

0
Podziel się:

Posłowie zadeklarowali poparcie dla większości poprawek, które zaproponował Senat do ustawy o cudzoziemcach.

Nowa ustawa o cudzoziemcach. Co zmieni?
(Witold Rozbicki/REPORTER)

Spośród 55 poprawek, głównie o charakterze legislacyjnym, komisja, która zajmowała się projektem, negatywnie zaopiniowała 10.

Ustawę, której projekt przygotowało MSW, przyjął Sejm na początku listopada. Ma ona zastąpić dotychczas obowiązujące przepisy; wprowadza ułatwienia dla cudzoziemców pracujących i studiujących w Polsce oraz chcących zalegalizować pobyt. Obejmuje wszystkie sprawy związane z ich pobytem w naszym kraju, które dotychczas były regulowane w różnych aktach prawnych; systematyzuje i porządkuje nowe problemy i nieopisane dotąd sytuacje. Dostosowuje też polskie prawo do 14 dyrektyw Unii Europejskiej.

Poprawki Senatu mają głównie charakter redakcyjny i legislacyjny, m.in. dostosowują język ustawy do dokumentów prawa międzynarodowego.

Jacek Sasin (PiS) ocenił, że większość poprawek Senatu nie zmienia zasadniczo treści ustawy i zapowiedział, że jego klub poprze te z nich, których przyjęcie rekomenduje komisja. _ Naszą wątpliwość wzbudza poprawka dotycząca okresu, który przewidywany jest do zalegalizowania pobytu, czy udzielenia prawa stałego pobytu w Polsce osobom będących ofiarami handlu ludźmi _ - powiedział. Przypomniał, że w pierwotnym projekcie rząd wnioskował o dwa lata, Senat skrócił ten okres do roku. W tej sprawie PiS wstrzyma się od głosu.

Z kolei Krystyna Łybacka (SLD) poinformowała, że jej klub uznał tę poprawkę za potrzebną. Wyjaśniła, że jest to słuszny postulat, ponieważ najczęściej ofiary handlu ludźmi poszukują bezpiecznego schronienia, dlatego udzielenie im zgody na pobyt stały już po roku jest dla nich korzystne. Przypomniała, że postulowały o to również organizacje pozarządowe biorące udział w pracach nad projektem.

Krystyna Ozga (PSL) powiedziała, że jej klub uznał większość poprawek Senatu za słuszne, m.in. tę, by cudzoziemiec mógł składać wnioski także w języku polskim czy wprowadzająca obowiązek posiadania podróżnego ubezpieczenia medycznego przez cudzoziemca wjeżdżającego na teren Polski.

Także Anna Nemś (PO) i Edward Siarka (SP) zadeklarowali, że ich kluby również będą głosować zgodnie z rekomendacją komisji.

Ustawa wydłuża z 2 do 3 lat maksymalny okres, na jaki cudzoziemcom może być udzielone zezwolenie na pobyt czasowy. Cudzoziemiec, który pracuje w Polsce, będzie mógł ubiegać się o zezwolenie na pobyt oraz pracę w ramach jednej procedury. Obecnie to pracodawca, który chce zatrudnić w Polsce cudzoziemca, musi ubiegać się dla niego o zezwolenie. Dopiero po jego uzyskaniu cudzoziemiec może wystąpić o zezwolenie na pobyt.

Ustawa wprowadza też regulacje dotyczące umieszczania dzieci cudzoziemskich pozbawionych opieki w strzeżonych ośrodkach. Będą mogły tam trafiać tylko dzieci powyżej 15. roku życia.

Czytaj więcej w Money.pl
"Ułatwić życie cudzoziemcom w Polsce" - _ Polska powinna złagodzić przepisy o łączeniu rodzin cudzoziemców _ - tak oceniają eksperci w dziedzinie nauk społecznych.
1,2 tys. osób deportowanych do Polski W sumie państwa europejskie złożyły 4 729 wniosków o deportację do Polski.
Dla nich przyjazd do Polski to awans Według danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców w Polsce przybywa migrantów z krajów azjatyckich.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)