Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowa ustawa konsumencka najwcześniej za pół roku

0
Podziel się:

Daje nam ona więcej praw, a na sprzedawców nakłada kolejne obowiązki. Vacatio legis, które miało wynieść 14 dni zostało wydłużone do pół roku.

Nowa ustawa konsumencka najwcześniej za pół roku
(Nyul/Dreamstime)

Nie dziś, lecz za około pół roku zacznie obowiązywać nowa ustawa konsumencka. Daje nam ona więcej praw, a na sprzedawców nakłada kolejne obowiązki. Vacatio legis, które miało wynieść 14 dni zostało wydłużone do pół roku.

UOKiK zapowiada, że kolejne miesiące wykorzysta na przeprowadzenie kampanii promocyjnej nowych przepisów. 30 maja posłowie rozpatrzyli poprawki senatu. Ustawa ujednolica polskie i europejskie prawo. Przepisy zawarte w unijnej dyrektywie (2011/83/UE) miały obowiązywać od dziś. Jednak stało się inaczej.

Konsumenci mają więcej praw, ale nie w Polsce

Zakupy w internecie będą łatwiejsze i bezpieczniejsze, a konsumenci będą mieli zagwarantowane prawa w całej Unii, choć jeszcze nie w naszym kraju. Polska nie wdrożyła unijnych przepisów, które dziś wchodzą w życie i które mają ukrócić nieuczciwe praktyki, zapewnić przejrzystość otrzymywanych informacji o cenach, czy dodatkowych kosztach. Oprócz Polski z przyjęciem przepisów spóźnia się jeszcze tylko Bułgaria.

Z Brukseli Beata Płomecka: Nowe przepisy ujednolicają standardy w całej Unii, bo te obecne były albo niezbyt precyzyjne, albo różniły się w zależności od kraju. Teraz kupujący będzie miał 14 dni na zwrot towaru bez podawania przyczyn od momentu dostawy. Osoby robiące zakupy w sieci powinny też otrzymywać przejrzystą informację dotyczącą ceny produktu, kosztów przesyłki i łącznej kwoty zakupu. To ma zachęcić do częstszych zakupów w internecie w całej Unii zarówno konsumentów jak i przedsiębiorców.

_ - W całej Europie 40 procent handlowców przyznaje, że brak ujednoliconych przepisów jest przeszkodą w prowadzeniu działalności. W Polsce tak uważa 60 procent i dlatego niechętnie robi zakupy poza granicami kraju _ - powiedziała Polskiemu Radiu rzeczniczka Komisji Mina Andreeva.

Unijne przepisy wdrożyło 25 państw, Rumunia zrobi to w najbliższych dniach i tylko dwa państwa są spóźnione._ Z Polski i Bułgarii nie mamy żadnych informacji, co jest złą wiadomością dla konsumentów _- dodała rzeczniczka Komisji. Bruksela apeluje więc do Warszawy i Sofii o szybkie wdrożenie przepisów i ostrzega, że zbytnie opóźnienia mogą się skończyć pozwem do unijnego Trybunału Sprawiedliwości.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)