Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowa partia Janusza Palikota powstanie w ten weekend

0
Podziel się:

Twarzami ugrupowania - obok Janusza Palikota - mają być Marek Siwiec i Jan Hartman.

Nowa partia Janusza Palikota powstanie w ten weekend
(Jan BIELECKI/East News)

W stolicy podczas kongresu powstanie nowa partia, na bazie Ruchu Palikota powstanie nowa partia. Jej twarzami - obok Janusza Palikota - mają być Marek Siwiec i Jan Hartman. Według nieoficjalnych informacji w nazwie partii będzie słowo _ Ruch _, ale nie będzie już nazwiska Palikota.

Kongres będzie dwudniowy: w sobotę w części nieoficjalnej delegaci na zjazd - czyli m.in. zarząd i posłowie RP - będą głosowali nad zmianami w statucie, co jest niezbędne, by zmienić nazwę partii i poszerzyć jej formułę - powiedział rzecznik RP Andrzej Rozenek. W niedzielę nowe ugrupowanie zostanie oficjalnie zaprezentowane; przewidziano wystąpienia liderów nowej formacji m.in. Palikota.

Według zapowiedzi Palikota, nową partię - obok RP - będą współtworzyć: Stowarzyszenie Ruch Społeczny Europa Plus kierowane przez europosła Marka Siwca, Unia Lewicy, Racja Polskiej Lewicy oraz Partia Demokratyczna Andrzeja Celińskiego.

Wieczorem Rozenek poinformował, że Palikot spotkał się z częścią kierownictwa SdPl, m.in. z Arkadiuszem Kasznią. Według relacji Rozenka, działacze SdPl przyjęli zaproszenie na kongres. _ - Janusz Palikot zaproponował też współtworzenie i budowę nowej formacji. Propozycja została ciepło przyjęta, jej realizacji należy się spodziewać w najbliższym czasie _ - dodał w komunikacie rzecznik RP.

Współpracować w parlamencie z nową partią będzie również b. posłanka RP, wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka, która pojawi się także - jako gość - na kongresie.

W tym samym charakterze - gościa - w kongresie zamierzał wziąć udział b. polityk SLD, szef Stowarzyszenia Dom Wszystkich Polska Ryszard Kalisz, jednak - jak powiedział PAP w czwartek - do tej pory nie otrzymał oficjalnego zaproszenia. Dom Wszystkich Polska - obok m.in. RP, stowarzyszenia Ruch Społeczny Europa Plus, Stronnictwa Demokratycznego - są zaangażowane w inicjatywę Europa Plus. Inicjatywa została stworzona m.in. z myślą o wystawieniu wspólnej centrolewicowej listy w przyszłorocznych wyborach do PE.

Podczas sobotniej części kongresu przyjęta zostanie nazwa ugrupowania. Z nieoficjalnych informacji zbliżonych do środowiska powstającej formacji, wynika, że pozostanie w niej słowo _ Ruch _. We wcześniejszych nieoficjalnych rozmowach politycy RP mówili, że nazwa ma łączyć w jakiś sposób obecną i _ Europę Plus _.

Według prof. Jana Hartmana, dotychczas związanego ze stowarzyszeniem Siwca, nazwę spośród kilku propozycji wybiorą uczestnicy sobotniej części kongresu. Podkreślił jednocześnie, że Palikot ma już swojego faworyta - czyli propozycję, która _ najlepiej wypadła w konsultacjach _ - i zarekomenduje tę nazwę na kongresie.

Siwiec, wcześniej polityk SLD, oraz Hartman mają być jednymi z liderów nowej formacji. Pytani, czy będą w sobotnich wyborach ubiegać się o stanowiska we władzach nowego ugrupowania, potwierdzili.

Siwiec powiedział, że będzie kandydował do zarządu, także Hartman zamierza się ubiegać o _ któreś z kluczowych stanowisk _. Obaj podkreślają, że nie zamierzają kandydować na funkcję szefa formacji. - _ Szef to Palikot. Do wiceszefa nie pretenduję, ale może się na przykład znajdę w zarządzie, albo na którymś ze stanowisk szefa któregoś z organów _ - powiedział Hartman.

W niedzielę ma on zaprezentować deklarację ideową nowej formacji. - _ Po prostu połączenie idei wolnościowych, czyli liberalnych z ideami solidarności społecznej, czyli takimi socjalnymi, społecznymi. Co do linii partii wszystko jest jasne - taka bardzo przewidywalna, normalna zachodnia partia socjaldemokratyczna czy lewicowo-liberalna _ - powiedział Hartman.

Według niego w kongresie nie weźmie udziału b. prezydent Aleksander Kwaśniewski, współzałożyciel inicjatywy centrolewicowej listy na wybory do PE Europa Plus. _ Z zasady nie będzie, bo Aleksander Kwaśniewski jest naszą podporą w Europie Plus, będzie takim filarem kampanii wyborczej do europarlamentu _ - stwierdził. Zwrócił uwagę, że inicjatywa Europa Plus to koalicja i Kwaśniewski _ nie może wyróżniać _ jednego z partnerów.

Sam Kwaśniewski pytany, czy przekształcenie partii Palikota będzie miało wpływ na Europę Plus podkreślił, że celem inicjatywy jest niezmiennie stworzenie koalicji na wybory europejskie. _ W skład koalicji mogą wchodzić różne podmioty, jak partia Janusza Palikota, inicjatywa Ryszarda Kalisza, Stronnictwo Demokratyczne, czy Zieloni _ - powiedział Kwaśniewski.

Hartman na pytanie, czy w kongresie udział weźmie Andrzej Olechowski, odparł, że Olechowski _ jest w bardzo dobrych stosunkach _ z Palikotem. _ Mam nadzieję, że się na kongresie pojawi, ale nawet jak się nie pojawi, to nie należy z tego jakichś wniosków wyciągać _ - powiedział. Olechowski uczestniczył w ubiegłorocznym kongresie małych i średnich przedsiębiorstw, zorganizowanym przez RP.

Po kongresie, na którym zainaugurowana zostanie działalność nowej formacji, Łukasz Gibała i Andrzej Rozenek zapowiadają 16 konwencji regionalnych. Zostaną na nich zaprezentowane programy dla poszczególnych regionów, a także wybrane nowe władze szczebla wojewódzkiego.

Czytaj więcej w Money.pl
Nowa partia Palikota. Znamy szczegóły Według nieoficjalnych informacji w nazwie pozostanie słowo _ Ruch _. Na weekendowym kongresie pojawią się między innymi Ryszard Kalisz i Wanda Nowicka.
Powstanie nowa partia? Nowicka ujawnia Na pytanie, czy zamierza wrócić do klubu Ruchu Palikota, powiedziała, że trudno powiedzieć, bo _ nie kupuje się kota w worku _.
Zmiany w prawie pracy. Ruch Palikota ma plan Chodzi między innymi o wzmocnienie prawa do strajku, przeciwdziałanie zawieraniu tzw. umów śmieciowych i reformę związków zawodowych.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)