Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
opłata audiowizualna
02.09.2013 18:46

Nowa opłata audiowizualna. Nikt się nie wymiga?

Te przepisy muszą zapewniać wysoki poziom ściągalności opłaty - podkreślają autorzy zmian. Każda rodzina zapłaci po 10 złotych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Przepisy o opłacie audiowizualnej nie wejdą w życie przed styczniem 2015 r. - poinformowało centrum informacyjne resortu kultury, któremu przewodzi Bogdan Zdrojewski. Zastąpienie abonamentu opłatą audiowizualną w wysokości około 10 zł zakłada projekt zmian w ustawie o radiofonii i telewizji, tzw. ustawie medialnej.

Projekt założeń ustawy powstał w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego i w konsultacji z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji. Następnie został przekazany Marszałek Sejmu Ewie Kopacz.

Centrum Informacyjne resortu kultury poinformowało, że w oparciu o ten projekt w najbliższym czasie rozpoczną się prace nad projektem ustawy. Nie podano konkretnego terminu rozpoczęcia prac.

_ - Wiadomo już, że ustawa o opłacie audiowizualnej nie wejdzie w życie przed 1 stycznia 2015 r., ponieważ po jej uchwaleniu konieczne będzie przeprowadzenie prac związanych w wdrożeniem jej przepisów. Chodzi tu m.in. o przygotowanie nowego sposobu pobierania opłaty. Ponadto należy zwrócić uwagę, że regulacje dotyczące finansowania nadawców publicznych mogą wejść w życie wyłącznie z początkiem roku kalendarzowego _ - podało MKiDN.

Brane są pod uwagę dwa warianty ustawy medialnej. Oba zakładają zastąpienie abonamentu opłatą audiowizualną. Decyzja dotycząca ostatecznego wyboru wariantu nie została jednak jeszcze podjęta - poinformowało Centrum Informacyjne resortu kultury, dodając jednocześnie, że _ nowe regulacje w zakresie opłaty audiowizualnej muszą zapewniać wysoki poziom ściągalności tej opłaty _.

_ - Jednocześnie nie mogą nakładać nadmiernych obowiązków na obywateli i naruszać ich prywatności. Wybrany ostateczny wariant musi spełniać przede wszystkim wskazane wyżej warunki, a także zapewniać tani i efektywny sposób poboru opłaty. Jedna z najważniejszych zamian, którą przewiduje projekt, powinna oscylować wokół kwoty 10 zł od każdego gospodarstwa domowego. W projekcie założeń została również przesądzona kwestia rejestracji odbiorników radiowych i telewizyjnych. Obowiązek ten ma zostać zniesiony _ - przypomina MKiDN.

W opinii resortu przepisy, które nakładają dzisiaj takie obowiązki na obywateli, są nieskuteczne i anachroniczne. Ministerstwo kultury poinformowało, że - zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego - aż 97,9 proc. gospodarstw domowych w Polsce posiada, co najmniej, jeden odbiornik telewizyjny.

_ - Należy zauważyć, że w przedstawionych wyżej statystykach zostały uwzględnione jedynie telewizory. Tymczasem do odbioru programów radiowych i telewizyjnych wykorzystywane są dzisiaj nie tylko tradycyjne odbiorniki, ale także komputery, tablety i telefony komórkowe. W praktyce może to oznaczać, że również w tych gospodarstwach domowych, w których nie ma odbiorników telewizyjnych, znajdują się urządzenia umożliwiające odbiór programów _ - zwróciło uwagę Centrum Informacyjne.

Czytaj więcej w Money.pl
Abonament zostaje? Minister mówi o zmianach Minister kultury podkreślił, że wcześniejsze zapowiedzi prawnego uregulowania sposobu finansowania mediów publicznych były przedwczesne i nieuzasadnione.
Nie unikniemy już abonamentu? - _ Na rachunku energetycznym po prostu pojawiłby się jeszcze jeden zapis dotyczący opłaty audiowizualnej _ - tłumaczy Andrzej Siezieniewski, prezes Polskiego Radia.
Zdrojewski: "To jest sprawa fundamentalna" Bez digitalizacji nie ma przyszłości kultury - powiedział Bogdan Zdrojewski, otwierając spotkanie ministrów kultury państw Grupy Wyszehradzkiej.
Tagi: opłata audiowizualna, abonament, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości, czołówki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz