Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
grecja
17.11.2013 10:35

Nowa grupa przyznała się do zabicia sympatyków Złotej Jutrzenki

Grupa przedstawiająca się jako Siły Rewolucyjne Wojowniczego Narodu oświadczyła, że zastrzelenie dwóch osób przed biurem Złotej Jutrzenki to odwet za śmierć lewicującego muzyka Pawlosa Fyssasa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(MPD01605/CC/Flickr)

Nieznane wcześniej greckie ugrupowanie przyznało się do zabicia dwóch sympatyków neonazistowskiej Złotej Jutrzenki i zapowiada kolejne zbrodnie wymierzone w członków tej partii i jej zwolenników - przekazały greckie media.

Grupa przedstawiająca się jako Siły Rewolucyjne Wojowniczego Narodu oświadczyła, że zastrzelenie dwóch osób przed ateńskim biurem Złotej Jutrzenki 2 listopada to odwet za śmierć lewicującego muzyka Pawlosa Fyssasa; do zbrodni popełnionej we wrześniu przyznał się członek Złotej Jutrzenki.

_ Bezczelne zabójstwo Fyssasa to kropla krwi, która przelała czarę goryczy _ - napisano w 18-stronicowym liście pełnym inwektyw pod adresem greckiego establishmentu. Śmierć muzyka określana jest jako _ punkt zwrotny _ w _ narodowej kampanii mającej na celu odesłanie neonazistowskich kanalii ze Złotej Jutrzenki tam, gdzie ich miejsce, czyli na śmietnik historii _.

Treść listu opublikował w sobotę portal informacyjny Zougla, z którym skontaktował się anonimowy rozmówca. Kazał on reporterom portalu odnaleźć dysk pamięci przenośnej zawierający oświadczenie we wskazanym miejscu w Atenach.

Dysk jest obecnie badany przez policyjnych specjalistów od walki z terroryzmem. Według anonimowego przedstawiciela nagranie nie pochodzi od żadnej ze znanych grup terrorystycznych.

Do zabójstwa dwóch sympatyków Złotej Jutrzenki doszło w czasie, gdy w greckim społeczeństwie narasta wrogość wobec tego ugrupowania. Jest ono powszechnie uważane za neonazistowskie, przypisuje mu się też odpowiedzialność za ataki na imigrantów i przedstawicieli środowisk lewicowych. Złota Jutrzenka odpiera zarzuty o związek z zabójstwem Fyssasa.

W wyborach w 2012 roku Złota Jutrzenka uzyskała 6,9 proc. głosów, co dało jej miejsce w parlamencie i pozycję trzeciej siły politycznej w kraju. Po śmierci Fyssasa i aresztowaniach wśród partyjnego kierownictwa popularność ugrupowania spadła o bliską jedną trzecią, jednak podwoiło się od zabójstwa dwóch jego sympatyków.

Obecnie społeczne poparcie dla Złotej Jutrzenki wynosi 8,8 proc., czyli o 2,2 pkt proc. więcej niż w październiku. To jednak wciąż mniej niż 10,8 proc. w czerwcu - wynika z opublikowanego w niedzielę badania ośrodka ALCO dla dziennika _ Proto Thema _.

Czytaj więcej w Money.pl
Neonaziści ze Złotej Jutrzenki przed sądem Przywódca i czterech deputowanych neonazistowskiej partii z Grecji stanie przed sądem pod zarzutem przynależności do organizacji przestępczej.
Podejrzany o zbrodnię w Rogoźnie zatrzymany Poszukiwany w sprawie podwójnego zabójstwa 26-letni mężczyzna został zatrzymany w Niemczech.
Neonazistowska partia wyjdzie z parlamentu? Ugrupowanie ma 18 posłów w parlamencie i ich odejście mogłoby pociągnąć za sobą nowe wybory.
Tagi: grecja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz