Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowa jednostka policji. Do walki z gangami

0
Podziel się:

Zastąpi Centralne Biuro Śledcze KGP - obecnie funkcjonujące w strukturze Komendy Głównej Policji.

Nowa jednostka policji. Do walki z gangami

Rusza Centralne Biuro śledcze Policji. Większa samodzielność i zdolność do szybszego reagowania w walce z najgroźniejszymi przejawami przestępczości - taki jest główny cel powstania nowej jednostki.

CBŚP zostanie powołane na podstawie ustawy o zmianie ustawy o Policji oraz niektórych innych ustaw, która wchodzi w życie 9 października. Nowa jednostka zastąpi Centralne Biuro Śledcze KGP - komórkę organizacyjną obecnie funkcjonującą w strukturze Komendy Głównej Policji.

Centralne Biuro Śledcze powstało w 2000 r. z połączenia działającego od 1994 r. Biura do walki z Przestępczością Zorganizowaną KGP i powołanego w 1997 r. Biura do spraw Narkotyków KGP. Od początku swojego istnienia CBŚ funkcjonuje jako komórka organizacyjna w strukturze Komendy Głównej Policji.

_ Stale i dynamicznie przekształcająca się przestępczość zorganizowana wymaga jednak utworzenia bardziej elastycznych rozwiązań organizacyjnych w Policji, które pozwolą na skuteczniejszą walkę z tym zjawiskiem. Celem zmiany jest wyodrębnienie Centralnego Biura Śledczego Policji oraz zwiększenie skuteczności zwalczania przestępczości zorganizowanej. Dzięki wyodrębnieniu CBŚP ze struktur Komendy Głównej Policji, powstanie wyspecjalizowana jednostka organizacyjna o ogólnokrajowym zasięgu działania. Zadania CBŚP będą koncertować się na rozpoznawaniu, zapobieganiu i zwalczaniu przestępczości zorganizowanej. Proponowana regulacja nada także szersze uprawnienia komendantowi Centralnego Biura Śledczego Policji m.in. w zakresie zarządzania budżetem oraz prowadzenia polityki logistycznej i kadrowej - _czytamy w komunikacie MSW.

Komendant CBŚP będzie powoływany i odwoływany przez Ministra Spraw Wewnętrznych na wniosek Komendanta Głównego Policji. Zastępców nowej jednostki będzie powoływał szef Policji, na wniosek Komendanta Centralnego Biura Śledczego Policji.

Uprawnienia Centralnego Biuro Śledczego Policji:

  • Centralne Biuro Śledcze Policji będzie funkcjonowało na wzór komend wojewódzkich oraz komendy stołecznej.
  • Komendant CBŚP będzie posiadał uprawnienia m.in. w zakresie:
  • czynności operacyjno-rozpoznawczych dotyczących kontroli operacyjnej, czynności kontrolowanego przejęcia przedmiotów pochodzących z przestępstwa, czynności kontrolowanego wręczenia korzyści majątkowej, przekazywania prokuratorowi zgromadzonych materiałów, komendant nowej jednostki będzie mógł także występować z wnioskami o udostępnienie danych telekomunikacyjnych oraz danych osób korzystających z usług pocztowych.
  • Do tej pory wnioski o wykonywanie tych czynności do odpowiednich organów składał Komendant Główny Policji lub Komendanci Wojewódzcy.

Wydatki związane z funkcjonowaniem CBŚP będą ujmowane w planie finansowym Komendy Głównej Policji oraz odpowiednich komend wojewódzkich.

Ustawa o zmianie ustawy o Policji oraz niektórych innych ustaw ma także na celu uzupełnienie obowiązujących przepisów o kwestie dotyczące poszukiwania osób. Policja będzie miała prawo do wykonywania czynności operacyjno-rozpoznawczych, dochodzeniowo-śledczych i administracyjno-porządkowych w zakresie poszukiwania zaginionych osób.

Ustawa zakłada także poszerzenie zbioru danych, które będą gromadzone i przetwarzane w bazie danych DNA, o dodatkowe kategorie tj. osoby zaginione oraz dane osób, od których pobierano wymaz ze śluzówki policzków w celu identyfikacji osób zaginionych lub zwłok o nieustalonej tożsamości.

W projekcie ustawy określono też zasady funkcjonowania zbiorów danych daktyloskopijnych, których administratorem jest Komendant Główny Policji. W zbiorze tym będą gromadzone i przetwarzane informacje dotyczące osób zaginionych oraz dane osób, od których pobrano wymaz ze śluzówki policzków w celu identyfikacji osób zaginionych lub zwłok o nieustalonej tożsamości.

Czytaj więcej w Money.pl
Wyłudzali mieszkania. CBŚ rozbiło gang Według śledczych w sprawie może być nawet kilkudziesięciu pokrzywdzonych.
Policja chroni już 89 świadków koronnych Komendant Centralnego Biura Śledczego Policji, a nie szef KGP jak dotychczas, będzie odpowiadał za realizację zadań ochronnych wobec świadków - wynika z projektu rozporządzenia rządu.
Policja sprawdzi sieć klubów erotycznych Powstała specjalna, ogólnopolska grupa policjantów, która ma zbadać sprawy dot. oszustw zgłaszanych przez klientów sieci klubów ze striptizem.
Polskie gangi w Niemczech. Rekordowa liczba Liczba kierowanych przez Polaków organizacji przestępczych działających na terenie Niemiec znajduje się na poziomie najwyższym od pięciu lat - wynika z najnowszego sprawozdania Federalnego Urzędu Kryminalnego BKA przedstawionego w środę w Berlinie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)