Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Norwegowie szukają winnych masakry

0
Podziel się:

Szefowa norweskiego kontrwywiadu PST, krytykowana za pospieszne uznanie, że plan Andersa Behringa Breivika był nie do wykrycia, przyznała, że służby mogły popełnić błędy.

Norwegowie szukają winnych masakry
(action press/East News)
bEJVpqWd

Szefowa norweskiego kontrwywiadu PST, krytykowana za pospieszne uznanie, że plan Andersa Behringa Breivika - sprawcy ataków, w których zginęło 77 osób - był nie do wykrycia, przyznała, że służby mogły popełnić błędy.

_ - Musimy wykazać pokorę i uznać, że być może popełniliśmy błąd i być może mieliśmy złe priorytety _ - powiedziała dziennikowi _ Aftenposten _ Janne Kristiansen.

Po krwawych zamachach z 22 lipca Kristiansen była ostro krytykowana za to, że pospieszyła się z wnioskiem, iż podległe jej służby nie mogły zapobiec tragedii.

bEJVpqWf

Breivik był _ samotnym wilkiem _ i prowadził tak anonimowe życie, że jego zamiary były nie do odkrycia. - _ Nawet wschodnioniemiecka służba bezpieczeństwa Stasi nie odkryłaby jego zamiarów _ - mówiła Kristiansen w trzy dni po masakrze. Później Kristiansen przeprosiła za to sformułowanie.

PST otrzymała listę osób, które dokonywały zakupów online w polskiej firmie sprzedającej substancje chemiczne, które mogły zostać wykorzystane do produkcji bomby. Figurował na niej też Breivik. Ale służby specjalne nie zdecydowały się nim zająć, ponieważ mężczyzna, bardzo aktywny w internecie w rozpowszechnianiu opinii wrogich islamowi i wielokulturowości, nie figurował w ich aktach.

12 sierpnia rząd Norwegii powołał niezależną komisję do wyciągnięcia wniosków z ataków i ewentualnego udoskonalenia metod pracy różnych organów władz. Komisja powinna zakończyć pracę 10 sierpnia 2012 roku.

Kristiansen wykluczyła w piątek podanie się do dymisji. _ - Nie odejdę w czasie burzy. Kiedy stoi się na czele, najważniejsze jest pozostanie na stanowisku w najtrudniejszych momentach _ - oświadczyła. - _ A potem trzeba wszystko sprawdzić, kiedy już się wszystko uspokoi _.

bEJVpqWl

Kiedy ze strony opozycji podniosły się głosy, domagające się odejścia Kristiansen, minister sprawiedliwości Knut Storberget potwierdził, że ma do szefowej PST zaufanie.

W przeprowadzonych przez Breivika zamachach zginęło w sumie 77 osób: 69 w strzelaninie na wyspie Utoya i osiem w wybuchu bomby w rządowej dzielnicy Oslo.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/187/t153275.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/pisza;listy;do;breivika;z;calego;swiata,37,0,898853.html) Listy do sprawcy masakry. Także miłosne Setki kobiet z całego świata piszą listy do sprawcy lipcowej masakry w Norwegii Andersa Behringa Breivika.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/192/t154560.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/norweska;policja;dementuje;nie;bylo;drugiej;bomby,82,0,893266.html) Nie było drugiej bomby Breivika. Co znaleźli? W Oslo odbyło się dzisiaj pierwsze posiedzenie niezależnej komisji ekspertów powołanej przez rząd do zbadania wydarzeń związanych z zamachem terrorystycznym 22 lipca.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/192/t154560.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/breivik;na;miejscu;zbrodni;pokazal;jak;to;zrobil,144,0,891280.html) Breivik wrócił na miejsce zbrodni. Pokazał policjantom... Skuty kajdankami i w kamizelce kuloodpornej, sprawca masakry wrócił na wyspę Utoya.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/164/t153764.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/breivik;po;strzelaninie;zadzwonil;na;policje,249,0,885497.html) Breivik dzwonił pod 112. Meldował się policji _ Misja wypełniona _ - takie słowa miał wypowiedzieć sprawca podwójnego zamachu w Norwegii
bEJVpqWG
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)