Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Noblistka wydalona z Egiptu

0
Podziel się:

Zabrano nas do ośrodka zatrzymań, przesłuchano i przetrzymywano przez osiem godzin - opowiadała kobieta.

Noblistka wydalona z Egiptu
(flyvancity/CC/Flickr)
bEChkxKd

Władze Egiptu zatrzymały, a następnie wydaliły północnoirlandzką laureatkę Pokojowej Nagrody Nobla Mairead Maguire. Miała ona przyłączyć się do delegacji pacyfistów udających się do Strefy Gazy.

Przedwczoraj policja na lotnisku w Kairze wydaliła już Amerykankę Medeę Benjamin, która była członkinią delegacji, oczekiwanej wczoraj w Gazie. Maguire powiedziała agencji AFP, że przyleciała do Kairu przedwczoraj wieczorem z inną delegatką Ann Patterson.

_ - Zabrano nas do ośrodka zatrzymań, przesłuchano i przetrzymywano przez osiem godzin. Potem powiedziano, że nie uzyskamy zezwolenia na wjazd do Kairu i że zostaniemy wydalone kolejnym samolotem _ - wyjaśniła telefonicznie z Londynu Maguire.

bEChkxKf

Decyzja egipskich władz zabraniająca nam wjazdu do Egiptu jest _ potwierdzeniem, że egipski rząd przychyla się do blokady Gazy _ - powiedziała. Delegacji, która usiłowała wjechać do Strefy Gazy przez przejście graniczne w Rafah, jedyne niekontrolowane przez Izrael, przewodniczy Dżamila Bouhired, ikona walki o niepodległość Algierii.

Autonomia Palestyńska utraciła kontrolę nad Strefą Gazy w 2007 roku, gdy władzę przejęło tam radykalne palestyńskie ugrupowanie Hamas, powiązane z Bractwem Muzułmańskim. Stosunki Hamasu z władzami Egiptu są napięte, szczególnie od czasu obalenia w lipcu ubiegłego roku przez armię egipskiego islamistycznego prezydenta Mohammeda Mursiego.

70-letnia obecnie Mairead Corrigan Maguire otrzymała wraz z Betty Williams Pokojową Nagrodę Nobla w roku 1976 w uznaniu wysiłków na rzecz położenia kresu aktom przemocy między katolikami a protestantami w Irlandii Północnej.

Jako działaczka propalestyńska została wydalona z Izraela po tym, gdy znalazła się wśród uczestników wyprawy morskiej, która próbowała przełamać w czerwcu 2010 roku izraelską blokadę Strefy Gazy.

bEChkxKl
Czytaj więcej w Money.pl
26 osób skazanych zaocznie na karę śmierci Sąd w Kairze skazał zaocznie 26 osób za utworzenie grupy terrorystycznej, która planowała ataki na ludzi oraz na statki przepływające przez Kanał Sueski.
Coraz bliżej powołania rządu. Oto priorytety - Będziemy razem pracować nad przywróceniem bezpieczeństwa w Egipcie i pokonaniem terroryzmu we wszystkich zakątkach kraju - powiedział Mehleb.
Policjanci oskarżani za śmierć 80 osób wolni Eksperci wskazują, że w chaosie panującym podczas egipskiej rewolty na początku 2011 roku trudno jest wskazać poszczególne osoby odpowiedzialne w świetle prawa za śmierć demonstrantów.
bEChkxKG
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)