Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

NIK zakończyła audyt na temat partnerstwa publiczno-prywatnego

0
Podziel się:

Do spotkania kontrolerów z ekspertami doszło po zakończeniu kompleksowego audytu NIK w obszarze partnerstwa publiczno-prywatnego.

NIK zakończyła audyt na temat partnerstwa publiczno-prywatnego
(Maciej Nabrdalik/East News)

NIK zakończyła audyt dot. partnerstwa publiczno-prywatnego. Kontrola jest przełomowa i ma pomóc w znoszeniu barier w stosowaniu PPP w Polsce - uważa wiceszef NIK Marian Cichosz. Według prezes Fundacji Centrum PPP te bariery to np. zachowawcza i nieracjonalna postawa władz publicznych (na zdjęciu * Jacek Jezierski z NIK).*

Do spotkania kontrolerów z ekspertami doszło po zakończeniu kompleksowego audytu NIK w obszarze partnerstwa publiczno-prywatnego.

_ - Naszym celem jest nie tylko identyfikowanie nieprawidłowości, ale także pomoc tym, których kontrolujemy _ - tłumaczył wiceszef NIK Marian Cichosz podczas panelu.

Obok przedstawicieli Najwyższej Izby Kontroli w spotkaniu wzięli udział m.in.: reprezentanci ministerstwa gospodarki, ministerstwa rozwoju regionalnego i Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.

Z materiałów udostępnionych przez wydział prasowy NIK wynika, że udział Polski w europejskim rynku partnerstwa publiczno-prywatnego szacuje się na 1,7 proc., podczas gdy w Hiszpanii jest to 11 proc., a dla Wielkiej Brytanii - lidera w tym zakresie - 53 procent.

Według relacji ze spotkania wszyscy uczestnicy panelu byli zgodni, że partnerstwo stymuluje rozwój gospodarczy. Podczas panelu przekonywano, że partnerstwo jest korzystne zarówno dla podmiotów publicznych, jak i inwestorów prywatnych i dlatego tak ważna jest jego popularyzacja w Polsce.

Dyskutanci mieli natomiast różne opinie na temat przyczyn małej popularności PPP w Polsce.

Reprezentująca ministerstwo gospodarki Ewa Swędrowska-Dziankowska przedstawiła różne formy popularyzacji partnerstwa realizowane przez resort, m.in.: internetową bazę projektów PPP, szkolenia dla pracowników administracji publicznej, konferencji i misji promocyjnych.

Zdaniem prezes Fundacji Centrum PPP Ireny Herbst prowadzone przez ministerstwo działania są jednak mało efektywne. Według niej w latach 2009-2011 podmioty publiczne opublikowały 144 ogłoszenia o wybór partnera prywatnego, z czego zaledwie 24 zakończyło się podpisaniem umowy.

Wśród przyczyn małej popularności modelu partnerstwa Herbst wymieniła: brak wiedzy, brak jednolitych standardów i procedur, zachowawczą i nieracjonalną postawę władz publicznych.

_ - Mam na myśli próbę przerzucenia na inwestorów prywatnych całego ryzyka, i to często bez żadnych dodatkowych korzyści. To kończy się najczęściej tak, że po prostu nikt nie zgłasza się do przetargu _ - przekonywała prezes Fundacji Centrum PPP.

Jak powiedziała Herbst, najbardziej negatywną tendencją po stronie administracji publicznej jest dążenie do cięcia kosztów za wszelką cenę, co przejawia się przede wszystkim w rezygnowaniu z usług doradczych.

Znaczenie roli doradcy podkreślała też w swojej wypowiedzi Agnieszka Szymczyk z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR). Argumentowała, że udział doradcy jest jednym z kryteriów oceny projektu ubiegającego się o dofinansowanie w EBOiR.

Czytaj więcej w Money.pl
KRUS dalej bez systemu, a wydali 27 mln euro Kontrolerzy z NIK stwierdzili, że nie udało się zbudować w pełni wydolnego systemu informatycznego w KRUS mimo finansowania z Banku Światowego.
Raport NIK: Państwo fatalnie wydaje te środki Państwo źle wydaje pieniądze na naukę; większość środków przeznaczanych jest na niewielkie projekty badawcze, których naukowe efekty są zwykle mizerne i nie przynoszą gospodarce oczekiwanych korzyści - wynika z raportu NIK.
Tak kształcą szkoły. NIK ujawnia raport Kontrola wskazuje na niskie efekty kształcenia w polskich szkołach. To wynik między innymi niewydolnego systemu nadzoru pedagogicznego.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)