Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

NIK: Nieprawidłowości przy budowie i użytkowaniu stadionu

0
Podziel się:

Najwyższa Izba Kontroli wykazała wiele nieprawidłowości przy projektowaniu,
budowie oraz późniejszym użytkowaniu stadionu miejskiego we Wrocławiu. Zaniżono m.in. podatek VAT o 11 mln zł; urząd skarbowy wszczął w tej sprawie postępowanie wobec gminy Wrocław.

NIK: Nieprawidłowości przy budowie i użytkowaniu stadionu
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Najwyższa Izba Kontroli wykazała wiele nieprawidłowości przy projektowaniu, budowie oraz późniejszym użytkowaniu stadionu miejskiego we Wrocławiu. Zaniżono m.in. podatek VAT o 11 mln zł; urząd skarbowy wszczął w tej sprawie postępowanie wobec gminy Wrocław.

Jak poinformowała w piątek rzecznik wrocławskiej delegatury NIK Violetta Matuszewska-Potempska, kontrola objęła okres od 2007 r. do maja 2014 r.

Z raportu NIK wynika, że gmina Wrocław zaniżyła o ponad 51 mln zł wartość jednego z aportów, który wniosła do spółki Wrocław 2012 nadzorującej budowę stadionu. Zdaniem kontrolerów spowodowało to zaniżenie o ponad 11 mln zł podatku VAT. W tej sprawie naczelnik urzędu skarbowego wszczął postępowanie wobec gminy Wrocław.

Kontrola wykazała także, że generalnemu wykonawcy wypłacono blisko 25 mln zł za dodatkowe prace, które miały przyspieszyć budowę, chociaż firma nie wykazała takich działań i ostatecznie obiekt nie został wykonany we wskazanym w umowie terminie.

Kontrolerzy ujawnili wiele nieprawidłowości związanych z przetargami. Stwierdzono m.in. przypadek udzielenia zamówienia za blisko 30 mln zł wykonawcy, któremu jeszcze przed rozpoczęciem procedur ujawniono szczegółowy zakres zamówienia oraz ceny uzgodnione z innymi dostawcami. Działaniem tym naruszono zasady uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców.

Generalnemu wykonawcy zapłacono ponad 5 mln zł za dokonanie zmian w systemie zasilania elektrycznego stadionu. Powołany przez NIK biegły ustalił jednak, że zasilanie przewidziane w pierwotnej umowie było wystarczające dla zapewnienia sprawnego i bezpiecznego funkcjonowania stadionu.

Kontrolerzy stwierdzili niewłaściwe wykonanie dachu. Nie zabezpieczono również prawidłowo stadionu przed działaniem wód gruntowych, ponieważ nie wykonano drenażu.

Nieprawidłowości dotyczą też użytkowania obiektu i rozliczenia imprez. Jak stwierdzono na początku 2012 r. zorganizowano na stadionie dwa mecze piłkarskie, na które łącznie przyszło 28 tysięcy widzów, mimo że spółka odpowiedzialna za funkcjonowanie stadionu nie posiadała w tym czasie ważnego pozwolenia na jego użytkowanie.

Zdaniem kontrolerów niektóre z umów dotyczących użytkowania stadionu realizowano nierzetelnie, co doprowadziło do utraty spodziewanych wpływów m.in. z reklam, portalu internetowego, sprzedaży biletów. Stwierdzono, że w sumie nie osiągnięto 19 mln zł planowanych przychodów.

Kontrola NIK rozpoczęła się w czerwcu 2013 r. z inicjatywy Izby m.in. w efekcie medialnych doniesień na temat nieprawidłowości. Wniosek o kontrolę sposobu rozliczenia imprez złożył również prezydent Wrocławia.

Gmina Wrocław pozwała do sądu w procesie cywilnym głównego wykonawcę firmę Max Boegl o odszkodowanie za nieterminowe zakończenie inwestycji.

Czytaj więcej w Money.pl
Współpraca NIK i prokuratury będzie lepsza? Do tej pory NIK, jako organ kontrolujący prawidłowość wydawania publicznych pieniędzy, nie zawsze mógł się odwoływać od procesowych decyzji prokuratur.
W tej kwestii polscy politycy są jednomyślni Wszystkie kluby opowiedziały się w Sejmie za projektem ustawy, która pozwoli Najwyższej Izbie Kontroli uzyskiwać od prokuratury uzasadnienia ich decyzji o umarzaniu spraw wnoszonych tam przez NIK.
NIK kontroluje gminy. Będą wysokie kary? Izba sprawdzi, jak samorządy likwidują składowiska odpadów, które nie spełniają unijnych wymogów.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)