Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
lotnictwo rosyjskie
16.12.2014 20:02

Niezapowiedziane manewry wojsk rosyjskich w obwodzie kaliningradzkim

O ćwiczeniach powiadomiono dopiero w tydzień po ich zakończeniu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Digr/CC/Wikipedia i defensetech.org/GFDL)

Manewry zostały przeprowadzone z wykorzystaniem rakiet balistycznych Iskander-M w dniach 5-10 grudnia. Poinformował o tym rzecznik rosyjskiego Sztabu Generalnego.

Generał Andriej Kartapołow nie wyjaśnił, dlaczego o ćwiczeniach powiadomiono dopiero w tydzień po ich zakończeniu.

Rzecznik Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych FR podał, że w manewrach, zarządzonych przez prezydenta Rosji Władimira Putina, uczestniczyło około 9 tys. żołnierzy, ponad 640 jednostek sprzętu wojskowego, w tym 250 czołgów i transporterów opancerzonych, 100 systemów artyleryjskich, 55 okrętów oraz 40 samolotów i śmigłowców bojowych.

Kartapołow przekazał, że na czas ćwiczeń do obwodu kaliningradzkiego z głębi Rosji przerzucono brygadę powietrznodesantową i brygadę rakietową. Ta ostatnia wyposażona była w rakiety operacyjno-taktyczne Iskander-M.

Iskandery to lądowe pociski balistyczne na mobilnej platformie samochodowej. W wersji dla armii rosyjskiej mają zasięg 380-500 km. Według niepotwierdzonych informacji obecnie testowany jest również system Iskander-K, uzbrojony w pociski manewrujące o zasięgu ponad 500 km.

Iskandery mogą przenosić ładunki nuklearne. Jedna brygada takich rakiet to 100 jednostek sprzętu wojskowego, w tym 10 wyrzutni. W skład brygady wchodzą też pojazdy dowodzenia i obsługi technicznej rakiet oraz wyrzutni, samobieżne stacje diagnostyczno-remontowe dla środków łączności i dowodzenia, jak również pojazdy socjalne dla załóg.

Rzecznik rosyjskiego Sztabu Generalnego poinformował, że celem manewrów była ocena gotowości bojowej sił Zachodniego Okręgu Wojskowego, w tym możliwości zapewnienia przez nie bezpieczeństwa regionu kaliningradzkiego.

W relacji z ćwiczeń telewizja państwowa Rossija podkreśliła, że choć odbywały się one pod bokiem krajów NATO, to jednak wywiady państw Sojuszu Północnoatlantyckiego nie zauważyły tych manewrów, w tym także przerzucenia do obwodu kaliningradzkiego rakiet Iskander. Zdaniem TV Rossija dymisje w resortach obrony krajów NATO są nieuchronne.

W przeszłości władze w Moskwie niejednokrotnie wspominały o rozmieszczeniu Iskanderów w obwodzie kaliningradzkim. Krok ten Moskwa rozważa jako odpowiedź na instalowanie w Europie Środkowej i Wschodniej amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej.

W grudniu 2013 roku prezydent Putin oświadczył, że decyzja o rozmieszczeniu Iskanderów w Kaliningradzie jeszcze nie zapadła, a rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow doprecyzował, że _ to wojskowi zdecydują, kiedy nastąpi taka konieczność _.

W grudniu 2013 roku resort obrony Rosji oficjalnie potwierdził, że rakiety Iskander są rozmieszczone na terytorium Zachodniego Okręgu Wojskowego. W jego ocenie nie narusza to żadnych umów czy uzgodnień międzynarodowych. Polskie MSZ oświadczyło wówczas, że plany ulokowania rakiet Iskander w obwodzie kaliningradzkim są niepokojące i Polska wielokrotnie dawała temu wyraz.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosja naruszyła przestrzeń Szwecji Rząd w Sztokholmie uznał to za poważne naruszenie i zaprotestował wobec ambasadora.
Rosyjskie manewry z głowicami jądrowymi W ćwiczeniach weźmie udział ponad 4 tys. żołnierzy i 400 sztuk sprzętu wojskowego, w tym samoloty.
Rosja wysyła superbroń na Morze Czarne Elektryczno-spalinowy okręt podwodny "Rostov-on-Don" został zwodowany w stoczni w Sankt Petersburgu. Zbudowany dla rosyjskiej marynarki wojennej będzie służył na Morzu Czarnym.
Tagi: lotnictwo rosyjskie, manewry wojskowe, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz