Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Anna Frankowska
|

Nierzetelni alimenciarze na czarnej liście dłużników

0
Podziel się:

Ich zaległości w Krajowym Rejestrze Długów, wynoszą 206 mln złotych.

Nierzetelni alimenciarze na czarnej liście dłużników
(PAP/dpa)

*Od października 2008 roku na czarną listę dłużników trafiło 7,6 tys. nierzetelnych alimenciarzy. Ich zaległości w Krajowym Rejestrze Długów, wynoszą 206 mln złotych. *Dziesięciu największych dłużników jest winnych swoim dzieciom około 2 mln złotych. Rekordzista zalega z płatnościami na sumę 243 tys. złotych.

Za niepłacenie alimentów można nie tylko trafić na _ czarną listę _, ale też stracić prawo jazdy. Za uporczywe uchylanie się od płacenia alimentów grozi grzywna lub do dwóch lat więzienia.

Jednak regularnie płacone alimenty trafiają tylko do 12 procent rodziców. Wciąż ściągalność zaległych alimentów jest bardzo niska. Przykładowo w 2007 roku w ramach zaliczek alimentacyjnych wypłacono ponad 770 mln zł. Udało się odzyskać zaledwie 27 mln, czyli 3,5 proc. tej sumy.

Nic dziwnego, że poparcie społeczne dla akcji ścigających nierzetelnych płatników rośnie. Z badań SMG/KRC wynika, że 68 procent Polaków uważa umieszczanie nierzetelnych alimenciarzy na czarnej liście za słuszne ( wg badań przeprowadzonych w listopadzie 2008 roku).

| Przeciętny dług alimentacyjny wynosi 26 965 zł. |
| --- |

Możliwość wpisania rodzica niepłacącego świadczeń na _ czarną listę _ została wprowadzona od października zeszłego roku. Osoby umieszczone w tym rejestrze mogą spodziewać się kłopotów z wzięciem kredytu czy zakupami na raty.

Dane swoich dłużników przekazuje coraz więcej gmin. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej we Wrocławiu w marcu zapowiada dopisanie do rejestru 6100 dłużników alimentacyjnych. Dotychczas dłużników do rejestru mogli zgłaszać jedynie przedsiębiorcy i podmioty gospodarcze.

województwo zadłużenie
kujawsko-pomorskie 243 tys.zł
opolskie 239 tys.zł
kujawsko-pomorskie 238tys.zł
dolnośląskie 225 tys.zł
lubelskie 182 tys.zł
warmińsko-mazurskie 180,4 tys.zł
zachodniopomorskie 180 tys.zł
wielkopolskie 170 tys.zł
śląskie 163 tys.zł
dolnośląskie 152 tys.zł

Wrócił Fundusz Alimentacyjny

Zmiana prawa pozwoliła samotnym rodzicom, którzy mają problem z egzekwowaniem alimentów, na otrzymywanie świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego. Wcześniej wypłacano tzw. zaliczki alimentacyjne, po tym jak w 2004 roku zlikwidowano fundusz. Obecnie na wsparcie mogą liczyć nie tylko samotnie wychowujący, ale także rodzice po rozwodach, którzy zawarli nowy związek lub żyją w konkubinacie.

Kim jest modelowy dłużnik alimentacyjny?

Często dłużnik alimentacyjny to rodzic, który ukrywa swoje dochody i stan posiadania. Teoretycznie nie posiada nic, zaś w praktyce cały jego majątek jest przepisany np. na konkubinę.

Modelowy _ alimenciarz _ ma średnio ok. 40 lat i najczęściej jest mężczyzną. Wśród dłużników alimentacyjnych są zarówno osoby bez jakiegokolwiek wykształcenia, jak i absolwenci wyższych uczelni. Są to przedstawiciele różnych zawodów: dziennikarze, artyści, kierowcy, murarze, ludzie prowadzący własną działalność gospodarczą, ale i osoby nieposiadające żadnego zawodu.

_ I wszyscy się dowiedzą... _

Wkrótce alimenciarze będą otrzymywać powiadomienie o umieszczeniu ich w rejestrze w specjalnych kopertach opatrzonych satyrycznym rysunkiem - informuje KRD. To kontynuacja rozpoczętej we wrześniu kampanii _ I wszyscy się dowiedzą... _, która ma zmienić społeczny stosunek do dłużników alimentacyjnych.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)