Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Niepodległość Katalonii. Francja przeciwna

0
Podziel się:

Premier Francji Manuel Valls sprzeciwia się podziałowi państw
Europy pod wpływem nacjonalizmów, m.in. katalońskiego, pragnącego oderwania Katalonii od Hiszpanii.
Wywiad z nim opublikował w poniedziałek hiszpański dziennik "El Mundo".

Manuel Valls
Manuel Valls (Jackolan1/CC/Wikipedia)
bEJbXMCt

Premier Francji Manuel Valls sprzeciwia się podziałowi państw Europy pod wpływem nacjonalizmów, m.in. katalońskiego, pragnącego oderwania Katalonii od Hiszpanii. Wywiad z nim opublikował w poniedziałek hiszpański dziennik _ El Mundo _.

_ - Myślę, że narody Europy nie powinny już się bardziej dzielić i nie możemy tracić siły. Nie możemy sobie pozwolić na osłabienie podziałami _ - odpowiedział na pytanie o szanse separacji Katalonii. _ El Mundo _ wybrał Vallsa, urodzonego w stolicy Katalonii, Barcelonie, na człowieka roku.

_ - Europa jest federacją państw narodowych. To nie jest federacja narodów _ - przypomniał francuski premier._ W naszym bardzo otwartym świecie jest rzeczą naturalną, że ludzie szukają swojej własnej tożsamości, ale jeśli tożsamości te mają podzielić państwa, wielkie narody, które tworzą Europę w ostatnich 30-40 latach, a Hiszpania jest jednym z nich, to ostatecznie osłabią one Europę _ - ostrzegł.

bEJbXMCv

W Katalonii, będącej jednym z najbogatszych regionów Hiszpanii, od lat obserwuje się wzrost aspiracji niepodległościowych, podsycanych dodatkowo przez kryzys gospodarczy i pogorszenie się stosunków z konserwatywnym rządem w Madrycie.

Wszyscy przywódcy europejscy, którzy się na ten temat wypowiadali, są przeciwni niepodległości Katalonii, której kategorycznie odmawia jej Madryt.

Czytaj więcej w Money.pl
Zimowy paraliż we Francji. Lawiny i zaspy Do stacji narciarskich można dojechać tylko mając i zimowe opony, i łańcuchy.
15 tysięcy aut utknęło tam w zaspach Wiele osób spędziło noc w swych autach. Władze apelują, aby kierowcy nie wybierali się do narciarskich kurortów.
Tysiące kierowców ugrzęzło w zaspach W niektórych rejonach Alp spadło ponad pół metra białego puchu.
bEJbXMCW
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)