Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niepodległa Szkocja. Miesiąc do referendum

0
Podziel się:

Na tym ostatnim etapie trwającej już dwa lata kampanii zwolennicy niepodległości i jej przeciwnicy jeszcze nasilą swoją agitację.

Niepodległa Szkocja. Miesiąc do referendum
(The Scottish Government/CC/Wikimedia)

Do szkockiego referendum niepodległościowego pozostał już tylko miesiąc. 18 września mieszkańcy Szkocji mają odpowiedzieć na pytanie, czy ich kraj powinien być niepodległym państwem.

Na tym ostatnim etapie trwającej już dwa lata kampanii zwolennicy niepodległości i jej przeciwnicy jeszcze nasilą swoją agitację.

Premier szkockiego rządu w Edynburgu, Alex Salmond, który jest motorem referendum, odwiedzi dziś opactwo Arbroath. Jest to historyczne miejsce, gdzie w 1320 roku szkockie rycerstwo ogłosiło deklarację potwierdzającą niepodległość po okresie wojen z Anglią.

Deklaracja, będąca narodowym katechizmem Szkotów, głosi: _ Dopoki żyć nas będzie choćby tylko stu, nigdy, na żadnych warunkach nie poddamy się władzy Anglii. Nikt uczciwy nie odda wolności, chyba że wraz z życiem _.

Mimo takich odniesień historycznych kampania niepodległościowa - jak wskazują badania opinii - wskazuje na przewagę zwolenników utrzymania unii z Anglią. Żaden z prowadzonych stale sondaży nie dał jeszcze przewagi obozowi niepodległościowemu.

Ale Alex Salmond uważa, że różnica nie jest nie do pokonania. Tymczasem we wszystkich szkockich gazetach będą się od dziś do końca tygodnia ukazywać ogłoszenia sfinansowane przez rząd w Londynie.

Grają one na niepewności wielu Szkotów i podkreślają one, że _ głos za niepodległością, to głos za zerwaniem raz na zawsze _, od którego nie będzie już odwrotu.

Czytaj więcej w Money.pl
Szkocja może wylądować poza UE Znak zapytania postawiła wypowiedź nowego przewodniczącego Komisji Europejskiej, Jean-Claude'a Junckera.
Szkocja krytykuje Barroso za słowa o UE Wiceszefowa autonomicznego rządu Szkocji nazwała groteskowym ostrzeżenie przewodniczącego Komisji Europejskiej, według którego wejście Szkocji do UE może być bardzo trudne, jeśli nie niemożliwe.
Premier uzasadni zerwanie z Anglią Alex Salmond powiedział, że głosowanie za niepodległością 18 września przyszłego roku będzie aktem wiary narodu we własne siły.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)